Tag: qumësht

Receta me hudhër dhe qumësht shëron këto sëmundje

12/07/2019

Kombinimi i hudhrës me qumësht është një kombinim i çuditshëm, por është e vlefshme ta provoni dhe do ta shihni vet pse. Një numër i ... Read More

Përse duhet të pini qumësht të ngrohtë para gjumit

11/07/2019

Legjendë urbane apo vërtetë se pirja e një filxhani me qumësht të ngrohtë të ndihmon që të flini gjumë? Shkenca prapa besimit se kjo pije ... Read More

Dobitë e jashtëzakonshme të kombinimit të qumështit me mjaltë

12/04/2019

Ekzistojnë një sërë arsyesh përse rekomandohet të pini një gotë qumësht lope apo qumësht bademi, duke e përzier me mjaltë natyral. Kombinimi i tillë përdoret ... Read More

Çfarë ndikimi ka qumështi në sheqerin në gjak?

01/02/2019

Një filxhan qumësht për kafjall ka të bëjë me kontrollin më të mirë të përqendrimit të sheqerit në gjak Hulumtimi i shkencëtarëve kanadezë të Universitetit ... Read More

Java e të ushqyerit me qumësht të gjirit shënohet edhe në Kosovë

02/10/2018

Java e të ushqyerit me qumësht gjiri mbahet çdo vit në nivel botëror nga 1-7 tetor. Në Kosovë java e shënimit të ushqyerit me qumësht ... Read More

Asgjësohet afër një ton qumësht dhe nënprodukte të prishura

26/05/2018

Inspektorati Komunal i Ferizajt ka asgjësuar afër 1 ton qumësht dhe nënprodukte tjera për shkak se ishin të prishura, prishje që është shkaktuar për shkak ... Read More

Vetura që transportonte mijëra litra qumësht rrokulliset dhe përfshihet nga flaka, shoferi shpëton për një fije floku (Video)

04/04/2018

Një veturë që transportonte një “cisternë” me qumësht ka rrëshqitur dhe rrokullisur në rrugë, duke bërë që vetura të përfshihet nga flaka kurse shoferi i ... Read More