Tag: qyteti

Ozersk, qyteti më radioaktivi në botë

22/07/2019

Qyteti fantazmë Ozersk, është i njohur në mbarë botën për të qenë viktimë e katastrofës bërthamore të Çernobilit, por nuk ishte vendi i vetëm në ... Read More

Atentat ndaj dy të rinjve në Vlorë, humb jetën 22 vjeçari

27/05/2019

Qyteti i Vlorës është tronditur rreth orës 01:10 të mëngjesit, ku një person ka mbetur i vdekur dhe një tjetër është plagosur pasi janë qëlluar ... Read More

Qyteti që ka pagat më të larta…

23/05/2019

Qyteti në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara kryeson renditjen për pagat më të larta dhe të ardhurat e mbetura në dispozicion pas qirasë, sipas ... Read More

Festa diplomatike në Strasbourg, Kosova në qendër të vëmendjes

23/05/2019

Të shtunën më 18 maj, Komuna e Strasbourgut, qyteti i dytë diplomatik në Francë pas Parisit, selia e institucioneve të BE dhe KiE, me 200 ... Read More

‘Festa e Abetares’ mbledh trevat shqiptare në Prizren, premtohet unifikim i sistemit të arsimit

17/05/2019

Qyteti i Prizrenit ishte të premten nikoqir i manifestimit tradicional ‘ Festa e Abetares’ i cili organizohet përvitshëm nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. ... Read More

Iu vdiq nëna nga kanceri, familja nga Gjilani akuzon “mjekun popullor” nga Bujanovci që ua shiti ilaçet

02/05/2019

Tri ditë pasi që i ka mbushur 60 vjet E.Rrahmani nga qyteti i Gjilanit ka vdekur. Ajo që një kohë ishte qenë e diagnostikuar me ... Read More

Ky qytet ka ndaluar me ligj thashethemet

01/05/2019

Me fillimin e verës banorët e Binalonan, një qyteti të vogël në Filipine, mblidheshin nën pemë dhe bënin thashetheme rreth fqinjëve e tregonin histori tradhtish, ... Read More

Berati, qyteti që priti 20 mijë turistë nga janari i këtij viti

28/04/2019

I njohur si qyteti i një mbi një dritareve, Berati është një qytet unik në listën e pasurive të trashëgimisë botërore të UNESCO-s, i ngritur ... Read More

Nëna e mbyti beben e saj 6-ditëshe dhe e fshehu në tavan

27/04/2019

Nëna 27 vjeçare M.B. nga qyteti i Prizrenit, dyshohet se mbyti foshnjën e saj gjashtë ditëshe të gjinisë mashkullore në shtëpi- ku edhe e kishte ... Read More

Shtëpia 100-vjeçare në Berat kthehet në bujtinë

21/04/2019

  Qyteti i vjetër i Beratit me bukurinë e tij po rikthen pranë vetes ish-banorët e tij. Familja Mehmetaj është rikthyer pas shume vitesh në ... Read More

Rahoveci bëhet edhe me dy stadiume futbolli dhe një palestër të re sportive

17/04/2019

Pas përurimit të palestrës sportive ‘Mizair Isma’ në fillim të këtij viti, qyteti i Rahovecit do të bëhet edhe me një palestër sportive dhe dy ... Read More

Meta: Të hiqet dorë nga demonstrimi i forcës, zgjidhja vetëm dialogu

07/04/2019

Nga qyteti i Durrësit, ku vendosi lule tek monumenti i heroit Mujio Ulqinaku, me rastin e 80-vjetorit të nisjes së rezistencës antifashiste, presidenti Ilir Meta ... Read More