Tag: referendumit

Ndikimi i politikës në matjen e opinionit publik

14/10/2018

14 Tetor 2018 / 16:01 Rezultati i referendumit për emrin nxori në pah se hulumtimet për matjen e opinionit publik ndikohen nga politika dhe nuk ... Read More

Situata politike pas referendumit, lë nën hije reformat

07/10/2018

7 Tetor 2018 / 17:04 Ekspertët vlerësojnë se situata e re politike e krijuar pas referendumit për emrin po i lë “nën hije” reformat që ... Read More

Referendumi, Prokuroria: Janë paraqitur 40 parregullsi

05/10/2018

5 Tetor 2018 / 14:29 Gjatë procesit të referendumit, në Prokurorinë Publike janë paraqitur 40 parregullsi, 5 prej të cilave mbaruan me arrestim të personave ... Read More

Fraj: Ka ardhur koha që opozita dhe pozita të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për të mirën e vend

05/10/2018

Maqedonia për momentin gjendet në një periudhë shumë vendimtare pas referendumit të javës së kaluar. Duhet të sillet vendim për ardhmërinë e vendit dhe atë ... Read More

(VIDEO) JO ZGJEDHJE, POR ZGJIDHJE BRENDA KUVENDIT, SHUMICA KËRKON MBËSHTETJE NGA OPOZITA PËR 2/3

03/10/2018

Zhvillimet pas referendumit kanë nxjerrë në sipërfaqe idenë për zgjedhjetë parakohshme.  Deputetët e shumicës parlamente dhe një pjesë e opozitës, tani për tani nuk mbështesin ... Read More

DORËHEQJA E MINISTRIT TË JASHTËM, RASTI PARAQITET NË POLICI DHE PROKURORI

02/10/2018

Lajmi se Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov ka dhënë dorëheqje pas referendumit të pasuksesshëm u përhap me shpejtësi në mediat online. Madje i njëjti shoqërohet ... Read More

Knajsel: Rezultati i referendumit është sinjal i qartë për mbështetje të Marrëveshjes për emrin

02/10/2018

Shefja e diplomacisë austriake Karin Knajsel konsideron se edhe krahas mossuksesit të referendumit për emrin e Maqedonisë, para së gjithash nga jehona e dobët e ... Read More

Ivanov: Realiteti është se referendumi dështoi, të mos shkelet vullneti i popullit

01/10/2018

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, një ditë pas referendumit, sot gjatë pres-konferencës të mbajtur deklaroi se  realiteti i sotëm është se referendumi ka dështuar dhe ftoi ... Read More

Ekspertët: Pragu i ulët në referendum, pasojë e listës së votuesve

01/10/2018

1 Tetor 2018 / 15:58 Suksesi apo dështimi i referendumit nuk mund të llogaritet si plotësisht real me listën zgjedhore aktuale, thonë ekspertët. Robert Nesimi ... Read More

SHBA: Mbështesim fuqishëm zbatimin e marrëveshjes

01/10/2018

1 Tetor 2018 / 15:26 Bashkësia ndërkombëtare përshëndet rezultatin e referendumit të djeshëm. Departamenti Amerikan i Shtetit theksoi se qytetarët në referendumin e djeshëm shprehën ... Read More

Kremlini me kujdes e ndjek gjendjen në Maqedoni, pret të respektohet ligji

01/10/2018

Kremlini me kujdes është duke e ndjekur situatën në Republikën e Maqedonisë pas referendumit të mbajtur dje për ndryshimin e emrit dhe anëtarësimin e vendit ... Read More

Policia rreshtohet para Kuvendit

30/09/2018

Para pak minutash, gjysmë ore para përfundimit të procesit të referendumit janë vërejtur forca të shtuara të policisë para Kuvendit, ku kanë krijuar edhe një ... Read More