Tag: regjisorit

Steven Spielberg kundër filmave që i prodhon Netflix

04/03/2019

Pasi filmi i platformës, Netflix, “Roma” i regjisorit Alfonso Cuaron fitoi javën e kaluar tre Academy Awards, regjisori Steven Spielberg ka thënë se më një ... Read More

Çmimet BAFTA: Filmi më i mirë “Roma”, por shtatë çmime shkojnë për “The Favourite”

11/02/2019

Filmi “The Favourite” i regjisorit grek Yorgos Lanthimos dominoi akademinë britanike të Arteve dhe të Filmit (BAFTA) në Royal Albert Hall të Londrës. Ai ishte ... Read More

Elle Fanning ndjek pasionin për këndim në filmin “Teen Spirit”

29/12/2018

Ka arritur paraqitja e parë e shkurtër e dramës muzikore”Teen Spirit” që është realizim i ri i regjisorit dhe skenaristit, Max Minghella. Ngjarja e filmit ... Read More

Robbie tregon se si ishte përgatitur për skenën e nxehtë me DiCaprion: Ishte e vështirë ta xhiroja para 30 burrave

03/12/2018

Aktorja Margot Robbie e kemi njohur disa vjet më parë në filmin e regjisorit, Martin Scorsese, “Wolf of  wall street”. Ai luajti në rolin kryesor ... Read More

Dashuria e Jamie Lee Curtis dhe Guest filloi si në një komedi romantike, ndërsa edhe pas 34 vitesh është gjithnjë e më e fortë

01/12/2018

Dashuria ndërmjet Jamie Lee Curtis dhe bashkëshortit të saj, aktorit, regjisorit dhe skenaristit, Christopher Guest, ka nisur si në një komedi romantike. Në pranverën e ... Read More

Përfundojnë xhirimet e filmit “Vulë”, me skenar dhe regji nga Valmir Tertini

25/10/2018

Filmi “Vulë” i regjisorit Valmir Tertini, ka përfunduar xhirimet, me skenën e fundit e cila u xhirua ne Aeroportin e Prishtinës. Filmi flet për Viktorian, ... Read More

Iu dha lamtumira e fundit regjisorit Bekim Lumi

31/07/2018

Sot (e martë) në varrezat e qytetit në Prishtinë, i është dhënë lamtumira e fundit regjisorit të njohur dhe profesorit të Arteve, Bekim Lumit. Ai ... Read More

Presidenti Thaçi: Bekimi Lumi kontribuoi shumë për artin 

30/07/2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka ngushëlluar familjen Lumi, pas ndarjes nga jeta të regjisorit Bekim Lumi. Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Facebook ... Read More

I ndalohet hyrja në Kosovë regjisorit serb që realizoi dokumentarin e përdorur edhe për lobim kundër Kosovës në UNESCO (Foto)

31/05/2018

Gazetarit dhe regjisorit serbo-kanadez Boris Malagurski i është ndaluar hyrja në territorin e Kosovës, përkatësisht në pikën kufitare në Jarinjë. Sipas një vendimi të Ministrisë ... Read More

Vetëm 100 shikues ishin në kinematë e Kanës për ta ndjekur premierin e filmit më të ri të Lars von Trierit

16/05/2018

Premierën e filmit më të ri të regjisorit danez, Lars von Trier, “The House That Jack Built” në Festivalin e Filmit të Kanës e kanë ... Read More

Nis Festivali i Filmit Ndërkombëtar në Kanë

09/05/2018

Filmi “Të gjithë e dinë” (Todos lo Sabena) i regjisorit iranian, Asghar Farhadi me Penelope Cruz dhe Javier Bardem në rolet kryesore, hapi edicionin e ... Read More

Vin Diesel konfirmon rikthimin e regjisorit Justin Lin në krye të filmit “Fast and Furious”

06/05/2018

Kthimi i regjisorit Justin Lin në ekskluzivitetin “Fast and Furious” është përmendur disa herë gjatë disa muajve të fundit. Vin Diesel, një ndër protagonistët e ... Read More