Tag: rinjtë

Problemet me tiroiden, 7 sinjalet që nuk duhen neglizhuar

18/05/2020

Problemet me tiroiden nuk vërehen vetëm te njerëzit në moshë madhore, por edhe te të rinjtë. Në rastin e tyre, simptomat e problemeve me tiroiden ... Read More

Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve

20/11/2019

Hulumtuesit kanë gjetur në Universitetin e Australisë se të rinjtë kryesisht nga mosha 18-30 vjeç, janë duke e zhvilluar një rritje të çuditshme në anën ... Read More

Kështu mund ta zhdukni diabetin

13/07/2019

Diabeti është sëmundje, nga e cila preken të moshuarit dhe të rinjtë. Shkaku më i shpeshtë është stresi, e po ashtu edhe ushqimi jo i ... Read More

Studimi me përfundime të frikshme: Të rinjtë e sotshëm do paguhen më pak e do vdesin më herët

14/06/2019

Të rinjtë e ditëve të sotme dhe ata që kanë lindur gjatë viteve të fundit, të cilët nuk do të marrin dot një diplomë universiteti, ... Read More

Ndikimi i marihuanës te të rinjtë

29/05/2019

Marihuana ka mundësi të shkaktojë probleme mendore tek të rinjtë që e konsumojnë atë. Konsumimi i rregullt i marihuanës mund të prekë adoleshentët aq seriozisht ... Read More

Mbi 70 mijë fëmijë përdorues të internetit në Kosovë

11/05/2019

Të rinjtë dhe fëmijët shpenzojnë një pjesë të konsiderueshme të kohës së tyre në internet, duke u përballur me krime kibernetike, ngacmim kibernetik dhe video-lojëra të ... Read More

Të rinjët e PDK-së: Momenti i fundit që BE të pranojë Kosovën

09/05/2019

Të rinjtë e PDK-së përmes një aksioni simbolik kanë shënuar Ditën e Evropës, duke përçuar mesazhin se është momenti i fundit që BE të pranojë ... Read More

Djali i CR7 i shënon pesë gola në pjesën e parë për të rinjtë e Juventusit

16/04/2019

Djali i CR7 i shënon pesë gola në pjesën e parë për të rinjtë e Juventusit Djali i Cristiano Ronaldos po ndjekë rrugën e babait ... Read More

Shqipëria thyen rekord në Europë, papunësia 32.8%

15/04/2019

Të papunë, të pa arsimuar ose të patrajnuar, alternativat e vetme për të rinjtë shqiptarë mbeten kafeneve, deri sa të gjejnë një mundësi për të ... Read More

Të rinjtë kosovarë tregojnë nëse kanë aplikuar ndonjëherë për vizë dhe për çfarë qëllimi (Video)

14/04/2019

Të rinjtë kosovarë tregojnë nëse kanë aplikuar për vizë Schengen dhe cili është qëllimi i tyre për udhëtim në vendet e Evropës Perëndimore. Shumë studentëve ... Read More

Demhasaj: Liberalizimi nuk e ndal ikjen nga Kosova

14/04/2019

Muri i Schengenit nuk po i pengon të rinjtë kosovarë të ikin nga vendi. Derisa vite më parë rreth 100 mijë kosovarë ikën ilegalisht nëpërmjet ... Read More

Haradinaj: Kosova është Evropë, por na mungon lëvizja e lirë

13/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se nuk dëshiron që të rinjtë e Kosovës të shkojnë në Gjermani e Austri për një jetë më ... Read More