Tag: rreme

E mbushni telefonin në laptop? Kjo është ajo që po rrezikoni

16/08/2019

Një studiues i sigurisë ka krijuar një kabllo të rreme të Iphone e cila mund të lejoj që hakeret të gjejnë mënyrën e shkeljes në ... Read More

Kremi kundër diellit: Gabimet që duhen shmangur

26/07/2019

Ja cilat janë mitet e rreme dhe zakonet e këqija të verës që na ekspozojnë ndaj rrezikut të djegieve nga dielli kur ekspozojmë veten në ... Read More

Maqedonia e Veriut dhe Greqia marrëveshje kundër lajmeve të rreme

29/03/2019

S A 2019-03-29T11:23:26+01:00 Maqedonia e Veriut dhe Greqia janë ballafaquar me lajme të rreme që nga negociatat për marrëveshjen e Prespës dhe deri tek ratifikimi ... Read More

WhatsApp krijon limite për të ndaluar përhapjen e lajmeve të rreme

21/01/2019

Në përpjekje të ndalojë përhapjen e lajmeve të rreme, WhatsApp do të krijojë limite te reja, sa i përket numrit të njerëzve më të cilën ... Read More

BBC-ja shkruan për tregun e lajmeve të rreme në Kosovë – si fitohen qindra euro në ditë me ‘klickbait’

10/11/2018

BBC-ja, ka filluar të publikojë artikuj mbi dezinformimin dhe lajmet e rreme – një problem global që sfidon mënyrën se si e ndajmë informacionin dhe ... Read More

Maqedonia “në hall” me lajmet e rreme

10/11/2018

10 Nëntor 2018 / 10:54 Lajmet e rreme (fake news) gjithnjë e më shumë janë të pranishme si dukuri në Maqedoni. Ekspertët e mediave thonë ... Read More

Domethënia e “Çelësit të Qytetit” dhe parashikimet e rrejshme të Nostradamusit – këto dhe kuriozitete të tjera interesante që mund të mos i keni ditur

10/10/2018

Nëse nuk e keni ditur, shumica e “parashikimeve” të bëra nga Nostradamusi janë të rreme. Ai nuk parashikoi siç duhet as vetë vdekjen e tij, ... Read More

Eksporti i “lajmeve të rreme” i rikthehet Maqedonisë

25/09/2018

25 Shtator 2018 / 11:44 Në industrinë e mugët të “lajmeve të rreme” në Maqedoni, duket se gjithçka shpaguhet. Në prag të referendumit të 30 ... Read More

Qorrolli: Dikush 15 mijë e dikush 60 mijë veteranë, kjo është tallje me shtetin

18/09/2018

Kanë vazhduar debatet rreth listës së veteranëve të  rremë të UÇK-së, të cilës i janë shtuar edhe emrat e veteranëve të vërtetë. Analisti Vigan Qorrolli ... Read More

Gucati kërkon përmirësimin e listave me emrat e veteranëve të rremë

17/09/2018

Kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati, ka reaguar pas publikimit të disa listave të veteranëve të rremë, duke thënë se në këtë listë bëjnë ... Read More

Facebook në tre mujorin e parë të 2018-së mbyll 583 milionë llogari të rreme

16/05/2018

Në tre mujorin e parë të 2018-së Facebook ka mbyllur 583 milionë llogari të rreme pasi kompania zbuloi një abuzim masiv në platformë. Gjithashtu, Facebook ... Read More

E shpallin “të vdekur” në lajmet e rreme, reagon gazetarja Aida Shtino: Ata që lënduan pa të drejtë, do të vuajnë

27/04/2018

Çdo ditë e më shumë personazhe të ndryshëm po bien pre e lajmeve të rreme në rrjetet sociale. E radhës ka qenë gazetarja e njohur ... Read More