Tag: rrezikshme

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

06/05/2020

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve ... Read More

Këto baktere janë duke u bërë rezistente ndaj antibiotikëve

11/09/2019

Doktorët me anë të eksperimenteve të bëra së fundmi, kanë verejtur se disa lloje te rrezikshme të baktereve janë duke zhvilluar mekanizma të rinj specifike ... Read More

NASA dhe ESA bashkohen për t’i ndaluar asteroidet e rrezikshme

08/09/2019

Nëse njerëzimi dëshiron t’i ndalojë asteroidet e rrezikshme, shtetet do të duhet të bashkëpunojnë së bashku. Agjencia hapësinore amerikane NASA dhe ajo evropiane ESA do ... Read More

Pse amerikanët u vendosin uraganëve emra njerëzish?

04/09/2019

Uragani Dorian, goditi ishujt Bahamas tashmë si stuhi e kategorisë së rrezikshme 5, duke lënë pas dëme katrastrofike dhe disa viktima. Por sa herë ka ... Read More

Burim infeksionesh, mësoni si duhet t’i pastroni vetë kufjet

11/06/2019

Duke përdorur kufje çdo ditë, pa pastrimin e tyre, është e rrezikshme. Është diçka që të gjithë duhet ta dinë.Disa prej nesh i përdorin aq ... Read More

Spiegel: Në Ballkanin Perëndimor po diskutohen ide nacionaliste – Merkel dhe Macron duan të evitojnë skenarë të tillë

28/04/2019

Shkëmbime territoresh, kufij etnikë, zhvendosje e grupeve etnike – janë ide thellësisht të rrezikshme që liderët e vendeve të Ballkanit perëndimor si Serbia, Bosnje Hercegovina, ... Read More

Alergjia dhe shtatzënia

22/04/2019

Sistemi imunitar reagon kur organizmin tonë e sulmojnë mikrobe të rrezikshme, por kur ky sistem imunitar “alarmohet” dhe reagon furishëm edhe kundër substancave të cilat ... Read More

Ndotja e ajrit ndikon te lindja e fëmijëve me kokë të vogël

18/04/2019

Gratë shtatzëna që janë të ekspozuar ndaj niveleve të rrezikshme të ndotjes së ajrit mund të lindin fëmijë me kokë të vogël, zbulon një shqyrtim ... Read More

Vuan nga sëmundje e rrezikshme, trajneri i Kombëtares evropiane shtrohet në spital

15/04/2019

Vuan nga sëmundje e rrezikshme, trajneri i Kombëtares evropiane shtrohet në spital Robert Prosinecki është shtruar në spital Trajneri i kombëtares së Bosnje-Hercegovinës, Robert Prosinecki ... Read More

Gjashtë sëmundje serioze të cilat ua paralajmëron dhembja e shpinës

30/03/2019

Dhembja e shpinës mund të jetë simptomë e ndonjë sëmundjeje të rrezikshme dhe kërkon kujdes. Dhembja në këtë pjesë të trupit mund të jetë alarm për ... Read More

Ja çfarë ndodhi pasi hulumtuesit i dhanë disa personave kanabis sintetik

26/03/2019

Marijuana e përpunuar nga substancat kimikale, ka efekte më të rrezikshme se marijuana natyrale.  Substanca sintetike, e cila nganjëherë njihet me emrin K2 ka shfaqur ... Read More

Përse na dhemb aq shumë kur pritemi me letër?

20/03/2019

Prerjet nga letra në të vërtetë janë më të këqija seç duken! Mos u brengosni, nuk janë të rrezikshme për jetën, mirëpo e vërteta është ... Read More