Tag: rrit

Nëse nuk i lani dhembët, rrezikoni të prekeni nga kanceri

26/07/2020

Sipas një studimi të kryer së fundmi rezulton se mos larja e dhëmbëve rrit rrezikun e kancerit deri në 52 përqind. Sipas ekspertëve amerikanë njerëzit ... Read More

Gruas i rritën “qerpikë” mes dhëmbëve, shqetësohen mjekët

08/02/2020

Një grua italiane që rrit qime të ngjashme me qerpikët në gojë, është vetëm rasti i pestë që raportohet ndonjëherë, transmeton oranews. Mjekët shqetësohen plotësisht ... Read More

Mishi i bardhë e rrit sasinë e kolesterinës njësoj sikurse mishi i kuq

23/09/2019

Tanimë dihet se konsumimi i sasisë së lartë të mishit të kuq e rrit nivelin e kolesterolit të keq në gjak.  Mirëpo sipas studimit të ... Read More

Zbulohet gjeni që rrit pagjumësinë

01/09/2019

Zbulohet gjeni që rrit pagjumësinë, ai që të bën të zgjohesh dy orë më parë. E gjithë kjo vjen për faj të ndryshimit të gjenit ... Read More

Pse është më e shëndetshme të flemë në errësirë ​​të plotë?

28/08/2019

Ajo rrit nivelin e hormoneve të stresit gjatë natës, dhe ekspozimi i shpeshtë ndaj dritës së tillë gjatë gjumit rrit rrezikun e inflamacionit kronik, rezistencës ... Read More

E vërtetuar shkencërisht: Njerëzit që ecin më shpejt, jetojnë më gjatë

06/08/2019

Të ngjisësh shkallët, të bësh një shëtitje, të shkosh diku në këmbë,  rrit nivelin e endorfinës dhe ul nivelin e stresit në trupin tonë në ... Read More

Ja disa metoda për largimin e yndyrës në gjak

02/07/2019

Niveli i lartë i yndyrave në gjak rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe rezistencën ndaj insulinës. Nëse niveli i yndyrave është mbi 200 mg/dl ... Read More

Alkooli rrit rrezikun nga kanceri i gjirit

22/06/2019

Gratë pothuajse nuk dinë asgjë se sa alkool rrit rrezikun e kancerit të gjirit, sugjeron një studim. Vetëm një në pesë gra që morën pjesë ... Read More

Largojeni yndyrën në gjak, me këto metoda të thjeshta

09/06/2019

Niveli i lartë i yndyrave në gjak rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe rezistencën ndaj insulinës.Nëse niveli i yndyrave është mbi 200 mg/dl atëherë ... Read More

Mishi i bardhë e rrit sasinë e kolesterolit në gjak

06/06/2019

Mishi bardhë sikurse ai i pulës e rrit sasinë e kolesterolit në gjak po aq sa mishi i kuq, kjo sipas një studimi të bërë ... Read More

Si ta largoni yndyrën në gjak

05/06/2019

Niveli i lartë i yndyrave në gjak rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe rezistencën ndaj insulinës, po ashtu përbënë pikënisjen e shumë sëmundjeve dhe ... Read More

Nuk dobësohesh nëse nuk ha mëngjesin

01/06/2019

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, dhe shmangja e tij rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sipas një studimi.Ata ... Read More