Tag: rritja

Konsumimi i jogurtit zvogëlon rrezikun nga kanceri i zorrëve

19/06/2019

Konsumimi i dy gotave jogurt në javë, mund të mbrojë meshkujt nga rritja dhe zhvillimi i kancerit të zorrëve, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express.Sipas hulumtuesve ... Read More

Ja sa duhet ta keni tensionin sipas moshës që keni

12/06/2019

Një ndër problemet shëndetësore më të përhapura është tensioni. Ulja apo rritja e tensionit, ose shtypjes së gjakut, mund të vijë nga shkaqe të ndryshme.Por ... Read More

O’Connell ka deklaruar se nuk do ta përkrah KQZ-në

18/05/2019

Rritja e pagesave kesh për partitë politike nga 50 në 500 euro në projektligjin e ri për financimin e partive politike po konsiderohet si mundësi ... Read More

Banka Botërore: Shqipëria me rritje të fortë ekonomike

06/05/2019

Në Shqipëri rritja ekonomike arriti 4,2% në vitin 2018 e nxitur nga rritja e prodhimit të energjisë elektrike falë kushteve hidrologjike shumë të favorshme, e ... Read More

Pini kafe nëse keni probleme me diabetin

30/04/2019

Ekzistojnë gjithashtu hulumtime bindëse që rritja e marrjes së kafesë mund të ulë rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2. Rreth kafesë janë bërë ... Read More

Shkencëtarët thonë se muskujt e fuqishëm mund të zgjasin jetën

24/04/2019

Forcimi i muskujve është një gjë e mirë, por rritja e fuqisë së muskujve mund të jetë edhe më mirë për të jetuar një jetë ... Read More

Emigrimi, sinjal jo i mirë për liberalizim të vizave

14/04/2019

Rritja e numrit të qytetarëve të interesuar për të emigruar jashtë Kosovës për në vendet e Evropës dhe më gjerë, nga autoritetet në Prishtinë konsiderohet ... Read More

FMN: Ekonomia e vendit do të rritet me 3 për qind

10/04/2019

Alsat 2019-04-10T12:14:29+02:00 Tre për qind do të jetë rritja e ekonomisë së vendit për këtë vit sipas parashikimeve të Fondi Monetar Ndërkombëtar. Për periudhën e ... Read More

BB: Paga minimale, do godasë industrinë e tekstilit

02/04/2019

S A 2019-04-02T14:56:19+02:00 Banka Botërore vlerëson se rritja e pagës minimale do të ketë ndikim negativ ndaj industrisë së tekstilit. Sipas tyre, edhe pse borxhi ... Read More

Ajri i ndotur ua rritë të rinjve rrezikun për sëmundje mendore

28/03/2019

Sipas një studimi të ri, rritja në qytet jua rritë rreziqet e zhvillimit të sëmundjeve mendore. Për të parën herën, hulumtuesit e kanë ndërlidhur nivelin ... Read More

Konsumimi i shejkut me proteina para gjumit mund të jetë sekreti për muskuj më të mëdhenj

08/03/2019

Rritja e muskujve gjatë kohës kur flini padyshim se është diçka që e ëndërron secili. Por, me hulumtimet e reja që pohojnë se konsumimi i ... Read More

Studimi i ri e zbulon sekretin për një jetë të gjatë

20/02/2019

Përgjatë viteve, ekspertët kanë zbuluar se rritja e jetëgjatësisë mund të arrihet përmes ushqimit të shëndetshëm, ushtrimeve fizike dhe mos pirjes së duhanit. Por, një ... Read More