Tag: samiti

Thaçi: Fola me Ramën për kufirin, s’do lejojmë në Kosovë modelin e Bosnjës

09/05/2019

Samiti Brdo-Brijuni kësaj radhe u mbajt në Tiranë. Dje, pak përpara nisjes të  samitit, presidenti Kosovës, Hashim Thaçi ka patur një shtrëngim duarsh  me homologun ... Read More

Haradinaj për Dodikun: Një prej figurave më të këqija që ka rajoni – një aleat i Putinit

09/05/2019

Samiti Brdo-Brijuni kësaj radhe u mbajt në Tiranë dhe aty është ftuar të marrë pjesë edhe presidenti i Republikës Serbe në Bosnje e Hercegovinë, Millorad ... Read More

Politikanë dhe analistë tregojnë qëllimin e Thaçit për përfshirjen e Amerikës në dialog

04/05/2019

Samiti i Berlinit, një takim i një formati të lartë, ku krerët e shtetit të Kosovës dhe Serbisë u ftuan nga kancelarja gjermane Angela Merkel ... Read More

Haradinaj: Samiti i Berlinit e ka normalizuar rajonin

02/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë ka thënë se Samiti i Berlinit e ka normalizuar rajonin, dhe që pjesa kryesore e këtij ... Read More

Ahmeti: Nëse duam anëtarësim në OKB me shkëmbime territoresh, këtë na ofroi Gjinçiqi në vitin 2004 (Video)

01/05/2019

Drejtori i Programacionit në RTV Dukagjini, Arben Ahmeti ka thënë se Samiti i Berlinit është një fillim i ri në raportet Kosovë-Serbi duke përjashtuar idenë ... Read More

Pacolli tregon se kush i bëri presion Haradinajt për suspendimin e taksës

30/04/2019

  Zëvendëskryeministri, njëherësh edhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, pas kthimit nga Samiti i Berlinit ka thënë se kancelarja Angela Merkel i ka bërë presion ... Read More

Macron, Kosovës dhe Serbisë: Hiqni dorë nga emocionet gjatë dialogut

29/04/2019

Samiti i Berlinit që po mbahet sot në Berlin është organizuar nga nikoqiri, kancerlarja Angela Merkel dhe presidenti i Francës Emanuel Macron. Presidenti Macron në ... Read More

Daçiq: Samiti i Berlinit ka sukses vetëm nëse Prishtina e heq taksën

29/04/2019

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, deklaroi se nuk duhet të pritet që samiti i Berlinit të ketë karakter historik për dialogun mes Prishtinës ... Read More

Thaçi para nisjes për në Samitin e Berlinit: Nuk do të lejojmë sovranitet të dyfishtë në Kosovë

28/04/2019

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vlerësuar sot se samiti i Berlinit do të jetë një mundësi e mirë për hapjen e perspektivës për ... Read More

Limaj për Samitin e Berlinit: Presim që Serbia t’i kthehet bisedimeve

27/04/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka deklaruar se Samiti i Berlinit, i cili do të zhvillohet nesër, pret që Gjermani dhe Franca ta detyrojnë Serbinë ... Read More

“Der Standard”: Në Berlin “varroset” ideja e shkëmbimit të territoreve – Merkel propozon status të veçantë për veriun e Kosovës

17/04/2019

Më 29 prill, kancelarja gjermane është nikoqire e një samiti të Ballkanit në Berlin. Dhe siç shkruan mediumi austriak Der Standard, “diskutimi rreth ndryshimeve të ... Read More

Analistët për incidentet në Beograd dhe Tiranë: Veprime jo normale dhe rrjedhojë e idesë për ndarje të Kosovës

06/04/2019

Me incidente të shkaktuara nga pala serbe janë përcjellur Samiti i Dytë Dixhital i vendeve të Ballkanit Perëndimor që u mbajt në Beograd dhe konferenca ... Read More