Tag: Samitit

Thaçi: Fola me Ramën për kufirin, s’do lejojmë në Kosovë modelin e Bosnjës

09/05/2019

Samiti Brdo-Brijuni kësaj radhe u mbajt në Tiranë. Dje, pak përpara nisjes të  samitit, presidenti Kosovës, Hashim Thaçi ka patur një shtrëngim duarsh  me homologun ... Read More

Samiti në Tiranë, presidenti i Polonisë: BE duhet t’i mbajë dyert e hapura për anëtarësim

09/05/2019

  Pas përfundimit të Samitit të Brdo Brijonit, presidenti i Polonisë Andrzej Duda. tha sot se Bashkimi Evropian duhet t’i mbajë dyert e hapura për ... Read More

Presidenti slloven: Brukseli të shohë zgjerimin e Ballkanit në një mënyrë sui generis

09/05/2019

  Në fjalën e tij në konferencën e përbashkët për shtyp pas përfundimit të samitit të Brdo Brijonit, Presidenti i Sllovenisë, Barut Pahor theksoi se ... Read More

Haradinaj flet rreth dialogut Kosovë-Serbi pas Samitit të Berlinit

08/05/2019

  Pas Samitit të Berlinit i cili u mbajt me ftesë të kancelraes gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron, ende po vazhdojnë diskutimet ... Read More

Fidan Rama tregon detaje nga Samiti i Berlinit: Edi Rama refuzonte kthimin në Prishtinë (Video)

07/05/2019

Drejtori i Informacionit në RTV Dukagjini, Fidan Rama, i cili ka raportuar gjatë Samitit të Berlinit, ka treguar detaje interesante nga ajo ngjarje. Rama, në ... Read More

Rama-Haradinaj, polemika në distancë për Samitin e Berlinit

03/05/2019

Pas samitit të Berlinit, përfaqësuesit e Kosovës po përgatiten për takimin e Parisit. Por ndërmjet kryeministrave të Kosovës e të Shqipërisë ka vazhduar një polemikë ... Read More

S’ka pikë kthese për vizat

02/05/2019

Qytetarët e Kosovës do të vazhdojnë të presin edhe më tej për heqje të vizave. As gjatë Samitit të Berlinit shtetet e BE-së nuk dhanë ... Read More

Halimi: Amerika dhe Rusia pajtohen që Kosova e Serbia të shkëmbejnë territore dhe të njohin njëra-tjetrën (Video)

01/05/2019

Analisti Fisnik Halimi ka thënë se njëri prej dy liderëve që ishte nikoqir i Samitit të Berlinit e mbajnë të gjallë çështjen e shkëmbimit të ... Read More

Analistët komentojnë kritikat e presidentit Thaçi ndaj shteteve të QUINT-it

01/05/2019

Dy ditë pas Samitit të Berlinit të organizuar nga kancelarja gjermane Angela Mercel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, në përpjekje për t’u dhënë shtytje proceseve ... Read More

Hoti i përmbledh rezultatet e Samitit të Berlinit në tri pika

01/05/2019

  Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, tha se rezultatet e Samitit të Berlinit mund të përmblidhen në tri pika. Sipas tij, arritura ... Read More

Deputeti gjerman nga partia e Merkelit: Dialogu Kosovë-Serbi, mos të ngec në grindje për territor

01/05/2019

  Nënkryetari i Grupit Parlamentar të deputetëve të CDU-së, Johann Wadephul ka folur rreth Samitit të Berlinit, dhe vazhdimësisë së dialogut ndërmjet Kosovës në Serbi. ... Read More

Dialogu Kosovë-Serbi, zëdhënësi i Merkelit: Nuk duam marrëveshje që prek të tjerët

01/05/2019

Që në momentin që u njoftua organizimi i Samitit të Berlinit, çështja e heqjes nga tryeza e idesë së shkëmbimit të territoreve, ishte ajo që ... Read More