Tag: sasi

Mercedes rrezikon ndalimin e shitjeve në Gjermani?

26/08/2020

Ndalimi i shitjeve do të garantojë një sasi të madhe parash nga kompania finlandeze Nokia. Nokia mund të ketë ‘dështuar’ t’i bëjë konkurrencë rivalëve të ... Read More

Çka ndodh në trup nëse pini alkool çdo ditë për një muaj

22/06/2020

Alkooli, kur konsumohet në sasi të moderuar, është i kënaqshëm. Megjithatë, gjatë festave të fundvitit, shumë njerëz kanë tendenca ta teprojnë me alkool dhe të ... Read More

Nëse e ngrini në frigorifer mishin një kohë të gjatë, duhet ta dini këtë gjë

02/06/2020

Nëse tashmë keni blerë sasi të mëdha mishi për rezervë, është e nevojshme të dini si ta vendosni drejt atë mish në frigorifer me ngrirje ... Read More

I vendosën pako me eksplozivë poshtë makinës pak orë para ndeshjes, flet administratori i Vllaznisë: Nuk më tremb asgjë

16/02/2020

Një sasi tritoli u vendos poshtë automjetit të administratorit të Vllaznisë, Suad Lici, por fatmirësisht nuk shpërtheu. Në një prononcim për gazetarët, Lici shprehet se ... Read More

Sasia e kripës që duhet të konsumoni për të mos rrezikuar shëndetin

04/10/2019

Kripa e gjellës, ajo që përdorim më tepër përmban sodium.Kjo substancë në sasi tepër të shtuar mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare duke përfshirë dhe hipertensionin. ... Read More

Përdorimi i hudhrave për heqje të peshës

30/09/2019

Një person me peshë të tepërt, padyshim ka edhe një sasi të lartë të yndyrës apo dhjamit në trup, sidomos në zonën e barkut. Krahas ... Read More

Hudhër dhe limon, receta “magjike” për të hequr kilogramët

30/09/2019

Një person me peshë të tepërt, padyshim ka edhe një sasi të lartë të yndyrës apo dhjamit në trup, sidomos në zonën e barkut. Krahas ... Read More

Limoni i bën mirë zemrës

19/08/2019

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’ në një limon gjenden ... Read More

Pse disa lloje të peshkut po konsiderohen si ushqime helmuese?

09/08/2019

Shumë lloje të peshkut, të cilat ne i konsumojmë përmbajnë një sasi të lartë të një subsatance toksike të quajtur metili I merkurit. Mirëpo pse ... Read More

Do të habiteni: Ja përse nuk duhet të pini ujë në këmbë

11/07/2019

Çdo ditë trupi juaj humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji të konsumohet në mënyrën e cila është më e ... Read More

Pse është mirë të hani qershi

13/05/2019

Qershia përmban vitaminë C, A dhe potas. Por, në të gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ato ndihmojnë shumë në ... Read More

Dogana kap një sasi të pijeve alkoolike gjatë tentimit të kontrabandës në veri, arrestohet një person

02/04/2019

Oficerët e Doganës së Kosovës gjatë patrullimeve në pjesën veriore kanë kapur sasi të pijeve alkoolike gjatë tentimit për t’u kontrabanduar në Kosovë. Sipas njoftimit ... Read More