Tag: sëmundjen

Simptomat e meningjitit: Mjekët tregojnë shenjat që nuk duhen neglizhuar

15/01/2020

Në Shqipëri dyshohet se po qarkullon bakteri që shkakton sëmundjen e meningokoksemisë. Një rast i konfirmuar dhe dy të dyshuar me këtë sëmundje këtë periudhë ... Read More

Dy filxhanë kafe parandalojnë këto sëmundje

07/10/2019

Janë bërë të paktën 19 studime për rolin që mund të luajë kafeja në sëmundjen e parkinsonit dhe në përgjithësi, konsumimi i saj ul gati ... Read More

Suplementet që përmbajnë vaj peshku nuk janë efektive në trajtimin e diabetit

22/08/2019

Jo pak njerëz, përdorin suplemente me vaj peshku, për ta trajtuar sëmundjen e diabetit, mirëpo sipas studimit të fundit, ato nuk kanë efekt, shkruan BBC, ... Read More

Barnat kundër osteoporozës e zvogëlojnë rrezikun nga vdekja e hershme për 34%

15/08/2019

Një studim i fundit ka gjetur një lidhshmëri në mes të barnave që e trajtojnë sëmundjen e osteoporozës dhe zvogëlimin e rezikut nga vdekja e ... Read More

Shkencëtarët thonë se Alzhajmeri mund të zbulohet 20 vite përpara se të filloi sëmundja

02/08/2019

Ky test ka mundësi të parashikoj sëmundjen shkatërruese të trurit 20 vite përpara se të filloi humbja e kujtesës, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline. Testi ... Read More

Moderatorja e njohur ndahet nga i fejuari: Më la vetëm në spital

24/04/2019

Prezantuesja e njohur po e vazhdon betejën me sëmundjen e rëndë. Prezantuesja e emisionit të njohur Le Iene vazhdon betejën e saj me sëmundjen e ... Read More

Shenjat e fshehta që tregojnë se vuani nga zemra

12/04/2019

I sëmuri kardiak duhet ta njohë mirë sëmundjen e tij apo predispozicionin për sëmundje të ndryshme në familje. Nëse një person i shëndetshëm ka në ... Read More

Inhalimi i sheqerit i lufton infeksionet në mushkëri

03/04/2019

Personat me infeksione në mushkëri mund ta trajtojnë sëmundjen e tyre duke thithur sheqer. Hulumtuesit nga Universiteti i Mançesterit kanë zbuluar se thithja e sheqerit ... Read More