Tag: sëmundjes

Gjumi i shpeshtë gjatë ditës mund të jetë shenjë e kësaj sëmundjeje mendore

28/08/2019

Gjumi i shpeshtë gjatë ditës mund të jetë shenjë paralajmëruese e sëmundjes së Alzheimerit, sipas hulumtimeve të reja. Qelizat e trurit që na mbajnë zgjuar ... Read More

Dremitjet e shpeshta mund të jenë shenjë e Alzheimerit

13/08/2019

Dremitjet e shpeshta gjatë ditës mund të jenë shenja paralajmëruese të hershme të sëmundjes së Alzheimerit, sipas hulumtimeve të reja.Qelizat e trurit që na ndihmojnë ... Read More

Shërimi i kësaj sëmundjeje varet nga “fati juaj”

19/07/2019

Studimi I ri sugjeron, që disa barna për trajtimin e sëmundjes së Alzheimerit mund të dështojnë në trajtim, për shkak të AND-së së një personi, ... Read More

Ushtrimet fizike ndihmojnë në menaxhimin e migrenës

11/05/2019

Shkaku i sëmundjes së migrenës shumë njerëz mendojnë të ndalojnë jetën e tyre në gjysmë. Sipas Healthmagazine këta persona duhet të luftojnë me këtë sëmundje, ... Read More

Speci djegës mund të shërojë kancerin e mushkërive, thonë shkencëtarët

09/04/2019

Specat djegës, përveç se shtojnë apetitin, duket se ndihmojnë edhe në luftimin e sëmundjes më të përhapur në botë, asaj të kancerit. Shkencëtarët thonë se ... Read More

Ka ndërruar jetë ish-futbollisti i Prishtinës, Sabit Dallku

14/03/2019

Pas sëmundjes së rëndë, sot ka ndërruar jetë ish-futbollisti i Prishtinës, Sabit Dallku. “Sabiti ka luajtur për Prishtinën në fundvitet 70-ta dhe në fillim të ... Read More

“Kollitje masive” në aeroplan, pasagjerët futen në karantinë

06/03/2019

Ekuipazhi dhe udhëtarët në një aeroplan të Virgin u desh të mbaheshin në karantinë pas “shpërthimit të sëmundjes” gjatë fluturimit. Sipas mediave të huaja, përcjell ... Read More

Pesë faktet që duhet t’i dini për HIV-in

05/12/2018

Ka shumë mite që qarkullojnë rreth sëmundjes së HIV-it dhe AIDS-it – por çfarë do të thotë të jeni të diagnostikuar si HIV pozitiv? Ndonëse ... Read More

Ushtrimet rigoroze ndihmojnë në ngadalësimin e sëmundjes së Parkinsonit

14/11/2018

Pacientët të cilët janë në fazën e hershme të sëmundjes së Parkinsonit mund ta ngadalësojnë keqësimin e sëmundjes përmes një regjimi me ushtrime intensive. “Nëse ... Read More

Shenjat se keni probleme me gjëndrën tiroide

29/10/2018

Injorimi i sëmundjes mund të çojë në rritjen e presionit, probleme në zemër, akumulimin e kolesterolit dhe vdekjen e parakohshme. Çdo e pesta grua në ... Read More

Asnjë rast i prekur me virusin e Nilit në Shqipëri

17/08/2018

Instituti i Shëndetit Publik në Shqipëri konfirmon se aktualisht nuk ka asnjë rast të sëmundjes virale Ethja e Nilit Perëndimor në Shqipëri. ISHP thotë se ... Read More

“Tenderët” shtyhet për më 25 shtator, shkak sëmundja e gjykatësit Shabani

13/07/2018

13 July 2018 / 12:17 Për shkak të sëmundjes së gjykatësit Osman Shabani sot në Gjykatën penale në Shkup nuk u mbajt seanca për lëndën ... Read More