Tag: sëmundjeve

Një në pesë veta në botë vdes nga dieta e keqe

13/04/2019

Studimi shqyrtoi prirjen e konsumit dhe të sëmundjeve midis viteve 1990-2017. Konsumimi i tepërt i sheqerit, kripës dhe mishit po vret çdo vit miliona njerëz ... Read More

Gjysmë limoni dhe sodë bikarbonati: Çfarë shëron ky kombinim i fuqishëm!

09/04/2019

Ky kombinim është në gjendje të ngadalësojë zhvillimin e sëmundjeve të rënda apo tërësisht t’i eliminojë qelizat e kancerit Soda e bikarbonatit përdoret për kurën ... Read More

Vlerat e paçmueshme të luleshtrydheve, frutit të ëmbël të pranverës

02/04/2019

Luleshtrydhet janë veçanërisht të pasura me antioksidantë, përbërës kimikë që ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Një filxhan me luleshtrydhe të prera në feta përmban vetëm ... Read More

Ajri i ndotur ua rritë të rinjve rrezikun për sëmundje mendore

28/03/2019

Sipas një studimi të ri, rritja në qytet jua rritë rreziqet e zhvillimit të sëmundjeve mendore. Për të parën herën, hulumtuesit e kanë ndërlidhur nivelin ... Read More

Mjafton të ecni më pak se 30 minuta në ditë për t’i shmangur sëmundjet vdekjeprurëse

22/03/2019

Ecja për më pak se 30 minuta në ditë ndihmon në parandalimin e sëmundjeve vdekjeprurëse si kanceri dhe sëmundjet e zemrës, dhe rrjedhimisht e redukton ... Read More

Pirja e duhanit i dyfishon shanset për t’u verbëruar

14/03/2019

Pirja e duhanit është një prej shkaktarëve më të mëdhenj të vdekjeve dhe sëmundjeve në botë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, çdo vit vdesin 78,000 ... Read More

Dhimbjet, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve

08/02/2019

Dhimbjet janë një ndjenjë e pakëndshme dhe ndër shenjat më të shpeshta të sëmundjeve. Përmes tyre, trupi na paralajmëron se me të nuk është diçka ... Read More

Lindja e fëmijëve ua rritë grave rrezikun e sëmundjeve të zemrës

20/12/2018

Hulumtimet e reja sugjerojnë se lindja e fëmijëve ua rritë grave rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Studimi me më shumë se tre milionë gra ka ... Read More

Kujdes – ky artikull i shkakton sëmundjet më të këqija: Menjëherë largojeni nga menyja!

21/11/2018

Sipas Qendrës Amerikane të Kontrollit dhe Preventivës së Sëmundjeve, ekspozimi ndaj bisfenolit-A është shumë i përhapur në gjithë botën. Për t’u kujdesur më mirë për ... Read More

Siguruesi shëndetësor refuzoi pagesën, sepse britaniku kishte një “arrest kardiak” dhe jo një “atak në zemër” (Foto)

30/05/2018

Vicky dhe Steven Huddleston kishin vendosur që të paguanin sigurimin e sëmundjeve kritike për të mbuluar hipotekën e tyre, në rast se njëri prej tyre ... Read More

IKSHP: Bie numri i rasteve me fruth në Kosovë

17/05/2018

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi se gjatë mbikëqyrjes permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes të situatës epidemiologjike në raportin përmbledhës ... Read More