Tag: Serbisë

Vuçiq ankohet edhe në Kinë: Jam i tronditur me ‘arrogancën” e Prishtinës

24/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se është i shqetësuar në lidhje me parandalimin e Listës Serbe për të marrë pjesë në zgjedhjet në ... Read More

Prokuroria Speciale sqaron për deklaratat e Trajkoviqit për rastin Ivanoviq

24/04/2019

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka reaguar lidhur me deklaratat e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili ka akuzuar Rada Trajkoviq për se ... Read More

Bërnabiq: Demarkacioni me Kosovën nuk ka qenë në agjendë, por ishte si një alternativë

23/04/2019

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq tha se përcaktimi i kufirit me Kosovën nuk ka qenë asnjëherë në agjendë, mirëpo ka ekzistuar si njëra ndër alternativat ... Read More

Analistët: Takimi i Berlinit mund të sjell kompromis mes Kosovës dhe Serbisë

19/04/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 29 prill do të takohen në Berlin. Sipas raportimeve të fundit, në këtë ... Read More

Vuçiq flet për bashkimin e Mitrovicës, tregon nëse kjo ide mund të paraqitet në Samitin e Berlinit

18/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq thotë se rrëfimi për bashkimin e veriut dhe jugut të Mitrovicës është edhe një përpjekje për të hyrë shqiptarët në ... Read More

Vuçiq paralajmëron masat që do t’i ndërmarr Serbia për taksën, i kundërpërgjigjet Haradinaj

17/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka paralajmëruar se më 6 maj, do tregojë se cilat masa do i merr Serbia kundrejt Kosovës. Me këtë paralajmërim, ... Read More

​Thaçi: Vuçiq, person i vështirë për të negociuar

16/04/2019

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është ndërprerë tash e saj muaj, pasi pala serbe ka vendosur kushte për heqjen e taksës ndaj mallrave të tyre.Ndërkohë ... Read More

Vuçiq: Bisedimet në Berlin nuk kanë të bëjnë fare me ndonjë zgjidhje për Kosovën

16/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se bisedimet e ardhshme me përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës në Berlin, me iniciativën e Gjermanisë dhe Francës, ... Read More

Adoleshentja nga Serbia sulmohet fizikisht para një klubi të natës në Shkup

15/04/2019

Alsat 2019-04-15T20:08:30+02:00 Dje në orën 12:00 në stacionin policor të Qendrës, T.S. (19) nga Republika e Serbisë, me vendbanim në Shkup, raportoi se të njëjtën ... Read More

Vuçiq: Më shqetëson takimi në Berlin

14/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq thotë se është shumë i shqetësuar për gjithçka që po ndodhë aktualisht si dhe për shkak të takimit të ardhshëm ... Read More

Kapet një serb duke kontrabanduar karburante nga Serbia në Kosovë

14/04/2019

Një shtetas i Serbisë është ndaluar të shtunën  nga Policia e Kosovës në një fshat të Leposaviqit, derisa po tentonte të fuste në Kosovë ilegalisht ... Read More

Weber: Marrëveshja Kosovë-Serbi, beteja e fundit e Merkelit në Ballkan

14/04/2019

Analisti gjerman Bodo Weber mendon se në konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë është në lojë trashëgimia e kancelares Merkel në politikën e jashtme, stabiliteti i ... Read More