Tag: Serbisë

Analistët thonë se zgjedhjet nuk i konvenojnë as Veselit, as Haradinajt

23/02/2019

Taksa e vendosur ndaj Serbisë, ka shkaktuar plasaritje të madhe brenda koalicionit qeverisës dhe kjo po vërehet çdo ditë në deklaratat e zyrtarëve të PDK-së ... Read More

Gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”: Është arritur marrëveshja për ndryshim të kufijve në Kosovë

22/02/2019

BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe më 12 qershor, në Uashington pritet të nënshkruhet marrëveshja ... Read More

Vuçiq: E kam një ide për zgjidhje, por duhet ta pranojnë edhe shqiptarët

21/02/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se është i bindur se nuk do të vije deri tek një marrëveshje me Kosovën, por se do ... Read More

Bugajski: Nëse nuk hiqet taksa, mund të dëmtohen raportet me Amerikën

20/02/2019

Analisti amerikan, Janusz Bugajski, ka thënë se mbajtja në fuqi e taksës ndaj Serbisë mund të dëmtojë raportet e Kosovës me SHBA-në. Për këtë ai ... Read More

Daçiq: Për demarkacionin me Kosovën do të vendoset me referendum në Serbi

20/02/2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se demarkacioni i kufirit me Kosovën nuk është propozim zyrtar, por ide e zyrtarëve ... Read More

Analistët: Qeveria gjithëpërfshirëse, më e mundshme se zgjedhjet e reja (Video)

19/02/2019

Taksa ndaj Serbisë ka sjellë edhe çarje të dukshme në koalicionin qeverisës. E, njohësit e zhvillimeve politike në vend thonë se një formatizim i Qeverisë ... Read More

Vuçiq: Kosova ka një mbështetje të fshehtë për taksën, në Amerikë dhe në Evropë

19/02/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se ekziston një mbështetje e fshehtë për taksën e vendosur nga Qeveria e Kosovës për produktet serbe ... Read More

Ballafaqimi i Thaçit me Vuçiqin në Mynih (Video)

18/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, u bënë bashkë në Konferencën për Siguri në Mynih të Gjermanisë. Këtu i pari ... Read More

Taksa shkakton luhatje në koalicionin qeverisës

18/02/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur qëndrimin e tij që taksa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës, nuk do të hiqet. Deklaratën ... Read More

Shqiptari me shtetësi serbe arrestohet për kontrabandë me mallra

18/02/2019

Është arrestuar një shqiptar shtetas i Serbisë, pasi që gjatë kontrollit në automjetin e tij Kombi është vërejtur se transportonte skele alumini dhe lidhëse metalike ... Read More

Vuçiq: Serbia nuk do të kapitullojë, duhet të ketë kompromis, jo fitues

16/02/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se marrëdhëniet Prishtinë-Beograd sot janë shumë më të komplikuara se sa ato që ishin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë para ... Read More

Thaçi në Munih: Dialogu të vazhdojë pa kushte

16/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai  Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Munih të Gjermanisë, kanë prezantuar qëndrimet lidhur me ... Read More