Tag: sezonal

Grip i derrit apo grip sezonal?

19/04/2019

Pa test, ëshë e vështirë të dallosh nëse e ke gripin e derrit apo grip sezonal, sepse shumica e simptomave janë të njejta. Nëse ke ... Read More

Bie numri i rasteve me grip, në Klinikën Infektive thonë se fruthi këtë vit nuk paraqet problem (Video)

09/04/2019

Situata me gripin sezonal i është kthyer normalitetit. Kështu thotë drejtori i infektives, Hamdi Ramadani, duke shtuar se pos gripit sezonal, ka raste më pak ... Read More

Tifozët e Chelseat e bojkotojnë trajnerin Sarri

21/03/2019

Qindra posedues sezonal të biletave të Chelseat janë duke i shitur ato për ndeshjet e Premierligës, si shenj proteste ndaj trajnerit Maurizio Sarri.Sipas Daily Mail, ... Read More

Katër raste të rënda të gripit po trajtohen në QKUK

16/03/2019

Stina e pranverës po ofron dhe me atë edhe gjendja alarmante gripit sezonal në Kosovë ka kaluar. Vetëm në javët e para të muajit mars ... Read More

Për gjashtë muaj 46 mijë raste me grip në Kosovë, katër pacientë në gjendje të rëndë

16/03/2019

Gjendja alarmante e gripit sezonal në Kosovë ka kaluar. Në javët e para të muajit mars ka pasur rënie të dukshme të këtij virusi, kurse ... Read More

Konstatohet një rast i vdekur me influencë A, Komiteti i Gripit Sezonal me rekomandime për qytetarët

27/02/2019

Komiteti  për Gripin Sezonal në nivel të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e rregullt në të cilën është analizuar ... Read More

Gripi sezonal në Kosovë, s’ka vend për panik

25/02/2019

Anëtarët e Komitetit për Gripin Sezonal kanë thënë se në Kosovë nuk ka nevojë për panik dhe se çdo vit kalenderik ka grip, por jo ... Read More

Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik

11/02/2019

Instituti Kombëtar po përcjell me vëmendje ecurinë epidemiologjike të gripit sezonal në tërë territorin e Republikës së Kosovës duke intensifikuar punën në terren. Nga 1 ... Read More

Ndërron jetë edhe një 55 vjeçar nga gripi sezonal, i katërti për këtë vit në Kosovë (Video)

08/02/2019

Ka ndërruar jetë edhe një 55 vjeçar si pasojë e gripit sezonal. Drejtori i Klinikës Infektive, Hamdi Ramadani ka thënë se i ndjeri kishte pasur ... Read More

Tri të katërtat e njerëzve me grip nuk shfaqin simptoma

23/01/2019

Tri të katërtat e të rriturve me gripin sezonal dhe pandemik nuk shfaqin asnjë simptomë, thonë shkencëtarët në Britani. Autori kryesor, dr. Andrew Hayward, nga ... Read More

Ja sa persona kanë marrë vaksinë kundër gripit

11/01/2019

11 Janar 2019 / 14:15 Nga fillimi i vaksinimit kundër gripit sezonal më 5 nëntor 2018, deri në javën e parë të janarit, janë vaksinuar ... Read More

Dovizioso triumfon në çmimin e madh të San Marinos

09/09/2018

Andrea Dovizioso triumfon në Çmimin e Madh të San Marinos dhe regjistron suksesin e tretë sezonal në Moto Grand Prix. Piloti italian dominoi garën e ... Read More