Tag: “Sfidat

​Lopë në vend të pushuesve!

25/06/2019

Një nga sfidat më të mëdha të shekullit XXI është ndotja e globit nga mbetjet plastike, sa që rëndom përdoret termi plastik-planet. Në plazhin e ... Read More

Gjeneral Kudusi Lame: Një ministër shqiptar nuk pranoi të furnizonim me armë UÇK-në (Video)

10/05/2019

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, ka rrëfyer për sfidat që ekzistonin për të transportuar armë nga Shqipëria drejt Kosovës. Lame, në “Debat ... Read More

Haradinaj: Përkrahja e Trump-it mjaft e dobishme, jemi partner të mirë në luftimin e terrorizmit

17/02/2019

Kosova po ndjek rrugën drejt anëtarësimit në NATO dhe BE, por sfidat e saj kryesore burojnë nga agresioni rus dhe terrorizmi në përgjithësi. Kështu ka ... Read More

FH: Demokracia globale në tkurrje

05/02/2019

Sfidat ndaj demokracisë në Shtetet e Bashkuara po testojnë stabilitetin e sistemit të saj kushtetues dhe kërcënojnë të minojnë të drejtat politike dhe liritë civile ... Read More

UP vitin e përmbylli me sfidat e njëjta, flet rektori Dema

03/01/2019

Mungesa e stafit akademik, mungesa e literaturës por edhe e infrastrukturës, janë sfidat që e përcollën Universitetin e Prishtinës gjatë vitit 2018. Rektori i UP-së, ... Read More

“Blick” e fut Thaçin në listën e liderëve që pritet të lënë gjurmë në vitin 2019

29/12/2018

Gazeta më e lexuar në Zvicër “Blick“ ka bërë një analizë për sfidat që i presin krerët e shteteve më të fuqishme të botës. Në ... Read More

Zgjedhjet e shpeshta penguan reformën zgjedhore në Kosovë

26/10/2018

Instituti Demokratik i Kosovës ka mbajtur konferencën rajonale “Sfidat dhe praktikat rajonale në reformimin e sistemit zgjedhor”, ku u tha se zgjedhjet e shpeshta në ... Read More

Tahiri: “Drejtësia 2020” e fokusuar në digjitalizimin e shërbimeve të sistemit të drejtësisë

25/10/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim një delegacion nga Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit, të kryesuar nga James Gerard, Drejtor Menaxhues i ... Read More

“Rrugëtim prej Kampioni”: Legjenda e ka merituar këtë

22/10/2018

Rrëfimi emocional për përkushtimin e sportistit Idriz Humolli, fillimet e tij, sukseset dhe sfidat e vështira jetësore, është ekranizuar në filmin dokumentar “Rrugëtim prej Kampioni”. ... Read More

Tjetër humbje për kampionët e Evropës, i mposhtë edhe Levante në Santiago Bernabeu

20/10/2018

Real Madrid ka pësuar një tjetër humbje, të tretën në katër sfidat e fundit në La Liga. Los Blancos janë mposhtur në Santiago Bernabeu nga ... Read More

Migrimi ilegal sfidë me të cilën po përballet vendi

15/10/2018

15 Tetor 2018 / 14:16 Ekspertët vlerësojnë se migrimi ilegal është një nga sfidat më të mëdha me të cilët po përballet vendi. Profesori, Tërpe ... Read More

Debat, rrjedhat emigruese dhe sfidat e sigurisë

15/10/2018

15 Tetor 2018 / 10:10 “Rrjedhat emigruese dhe sfidat e sigurisë” është tema e Sesionit të tretë të Grupit punues 4 (Drejtësi, liri dhe siguri ... Read More