Tag: SHBAsë

Në martesë pati 190 kg, humbi 118, por tash ka një problem të madh

03/12/2019

Catherine Shanklin nga Oklahoma e SHBA-së dikur ka qenë në gjendje të mos lidhë as këpucët vetëm, pasi peshonte 190 kilogramë. Mjekët alarmuan se nuk ... Read More

Huawei, një milion telefona me sistemin HongMeng OS

11/06/2019

Pas përballjes me ndalimin e SHBA-së për përdorimin e sistemit operativ Google Android, Huawei po punon për të zhvilluar, testuar dhe publikuar sistemin e vet ... Read More

Huawei thotë se sanksionet amerikane “dëmtojnë” miliarda klientë

29/05/2019

Vendimi i ShBA-së për të vënë kompaninë kineze të teknologjisë Huawei në listën e zezë tregtare “vendos një precedent të rrezikshëm”, që do të dëmtojë ... Read More

Kosnett reagon pas vendimit të Gjykatës për lirimin e Sami Lushtakut

24/05/2019

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar pas lirimit nga akuza për korrupsion të Sami Lushtakut në rastin e njohur si KEK. Kosnett ... Read More

Mustafa takohet me ambasadorin Kosnett, flasin për korrupsionin e lartë në vend

17/05/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është takuar me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Kryetari Mustafa e njoftoi Ambasadorin Kosnett për qëndrimet dhe vlerësimet ... Read More

Kosnett: Komuniteti LGBTI ende lufton për një pranim më të gjerë në shoqëri

17/05/2019

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett ka marr pjesë në konferencën kushtuar të drejtave të barabarta dhe kushtetuese për personat LGBTI. Me këtë rast, ... Read More

Ndërkombëtaret bëjnë thirrje kundër dhunës gjatë protestës së opozitës

12/05/2019

Ambasada e SHBA-së përmes një reagimi ka dënuar dhunën gjatë protestës së opozitës. “Objektivi i deklaruar i opozitës për ta bërë demokracinë e Shqipërisë më ... Read More

Ambasada Amerikane dënon dhunën në protestë

11/05/2019

Ambasada e SHBA-së në Tiranë  ka dënuar dhunën që po vërehet në protestën e sotme të opozitës. “Ambasada e SHBA dënon dhunën e pranishme gjatë ... Read More

Pompeo dhe Merkel do të takohen në Berlin, temë diskutimi edhe Ballkani Perëndimor

02/05/2019

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të takohen në Berlin, më 7 maj. “Më 7 maj ai do ... Read More

Si vlerësohet në Kosovë samiti i Berlinit

02/05/2019

Kosova nuk i beson krejtësisht BE për dialogun me Serbinë, kërkon përfshirje të SHBA-së në proces. Për presidentin e Kosovës, perspektiva e premtuar e BE-së ... Read More

Kujtim Gashi në SHBA merr mbështetje të fuqishme të zyrtarëve të YMCA

30/04/2019

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, gjatë vizitës në Çikago të ShBA-së ka marrë mbështetje të fuqishme të zyrtarëve më të lartë të ... Read More

Ministri Kujtim Gashi në SHBA merr mbështetje të fuqishme të zyrtarëve të YMCA

29/04/2019

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi gjatë vizitës në Chicago të SHBA-së ka marr mbështetje të fuqishme të zyrtarëve më të lartë të ... Read More