Tag: Shëndetësor

Gjethe të pjeshkës për këmbë të fryra

09/07/2019

Ky nuk paraqet vetëm problem estetik, por edhe shëndetësor. Për ta lehtësuar atë, provoni “mjekimin” natyral. Ne ju sugjerojmë të bëni një dush të këndshëm. ... Read More

Ismaili: Pa infermierë s’ka sistem të mirëfilltë shëndetësorë

04/05/2019

Në kuadër të javës Ndërkombëtare të Infermierisë, Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës, ka organizuar konferencën e parë vendore me qëllim ... Read More

Përdorimi afatgjatë i aspirinës e zvogëlon rrezikun e shumë llojeve të kancerit

25/04/2019

Një studim i ri shëndetësor ka zbuluar se përdorimi i aspirinës për një periudhë të gjatë kohore e zvogëlon zhvillimin e disa llojeve të kancerit. ... Read More

I ndërprehet veprimtaria një klinike private të frytnimit të asistuar mjekësor

03/04/2019

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka bërë të ditur se Inspektorati Shëndetësor në bashkëpunim me Policinë ka ndërprerë veprimtarinë e një klinike private shëndetësore të ... Read More

Ismaili paralajmëron masa të ashpra ndaj mantelbardhëve që marrin ryshfet

02/04/2019

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka paralajmëruar të gjithë personelin shëndetësor që secili që dyshohet dhe zihet duke bërë vjedhje apo duke marrë ryshfet nga ... Read More

Zvogëlojeni dhimbjen e shpinës duke marrë vitaminë D

21/03/2019

Dhimbja e shpinës është problem shëndetësor i shumë njerëzve anë e mbanë botës. Lloji më i njohur është dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës, ... Read More

Analizat për diagnostik molekulare, mbulohen nga FSSH-ja

11/03/2019

11 Mars 2019 / 15:53 Ministria e Shëndetësisë (MSH) dhe Fondi për Sigurim Shëndetësor (FSSH) kanë mundësuar që analizat për diagnostik molekulare të sëmundjeve të ... Read More

Transplantet, nënët yjet që morën një organ nga miqtë apo të panjohurit

09/03/2019

Nga Selena Gomez te Natalie Cole, statusi i famshëm nuk mbron nga ndonjë problem shëndetësor, ndonjëherë edhe serioz Selena Gomez/Francia Raisa Këngëtarja vuan prej vitesh ... Read More

Ismaili: Këtë vit do ta bëjmë funksionalizimin e plotë të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore

23/01/2019

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka vizituar sot Fondin e Sigurimit Shëndetësor. Në këtë vizitë, ministri Ismaili ka takuar drejtorin e Fondit, Fatmir Plakiqin dhe ... Read More

Mungesa adekuate e gjumit është kërcënim serioz për jetën

17/12/2018

Mungesa e gjumit është problem serioz shëndetësor dhe ka nevojë për vëmendjen tuaj në shumë mënyra. Sasia e gjumit që ju nevojitet varet shumë nga ... Read More

Sektori shëndetësor i rëndësishëm për një zhvillim të qëndrueshëm

11/12/2018

SEKTORI SHËNDETËSOR I RËNDËSISHËM PËR NJË ZHVILLIM TË QËNDRUESHËM Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ishte pjesëmarrës në tryezën e diskutimit me titull “Reforma shëndetësore” e ... Read More

Suspendohet një inspektor shëndetësor

22/11/2018

Ministria e Shëndetësisë me anë të një komunikate njofton se ka pezulluar nga puna inspektorin shëndetësor N.K. lidhur me dyshimet për keqpërdorim të detyrës zyrtare. ... Read More