Tag: shëndetshme

Arsyet përse duhet të hani vezë më shpesh

19/05/2019

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në shëndet. ... Read More

Efektet e mahnitshme shëndetësore që i sjell konsumimi i ujit me limon çdo mëngjes

23/04/2019

Uji me limon është një prej pijeve më të shëndetshme që mund t’i konsumoni, pasi që është i pasur me vitamina, minerale dhe elemente tjera ... Read More

Vaji i brokolit, trajtimi i ri për lëkurën

22/04/2019

Brokoli padyshim, që është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumojmë, por shumë pak e dinin që është i mirë edhe për ... Read More

Hurmat janë prej ushqimeve më të shëndetshme dhe ilaç i vërtetë natyral

29/03/2019

Hurmat janë prej ushqimeve më të shëndetshme në planet, ndërkaq lista e mënyrave se si ato e përmirësojnë shëndetin tonë është e pafundme. 100 gramë ... Read More

Vetëm një thithje e cigareve elektrike e rrit rrezikun e sëmundjeve vdekjeprurëse

22/03/2019

Cigaret elektrike shpeshherë vlerësohen si alternativë më e shëndetshme ndaj cigareve normale, gjë e cila i shpie njerëzit të varen nga kjo shprehi kur dëshirojnë ... Read More

Një filxhan kafe dhe katër çaja të gjelbër mund të parandalojnë sulmin në tru

18/03/2019

Me kombinimin e dy pijeve të shëndetshme forcohen dobitë e tyre për shëndet dhe bllokohet krijimi i mpiksjeve të gjakut dhe kështu parandalohet krijimi i ... Read More

Konsumimi i tri apo më shumë vezëve në javë e rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

18/03/2019

Ky është një debat që zgjatur me vite të shumta: a janë vezët të shëndetshme apo jo? Sipas hulumtimeve të reja, ata që i hanë ... Read More

Dieta, mitet e rreme për të qëndruar ose kthyer në formë

09/03/2019

Gabimet që duhet të dimë për të shmangur humbjen e peshës në mënyrë të shëndetshme dhe efektive Ditët e para të ngrohta na bëjnë të ... Read More

Shkencëtarët kanë zbuluar: Frutat arrore zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës te diabetikët!

27/02/2019

Frutat arrore janë përplot yndyra të shëndetshme dhe nutrienë, ndërkaq shkencëtarët konsiderojnë që zvogëlojnë rrezikun nga zhvillimi i disa sëmundjeve Konsumimi i frutave arrore mund ... Read More

Vaji më i miri i gatimit për ta përmirësuar shëndetin e zemrës dhe për ta ulur kolesterolin

20/02/2019

Konsumimi i një diete të shëndetshme dhe të balancuar – e cila përfshin të paktën pesë porcione pemë e perime në ditë – mund t’jua ... Read More

Mënyrat e ndryshme se si mund ta përdorni limonin për t’i gëzuar efektet shëndetësore që i sjell

12/02/2019

Limoni është në mesin e pemëve më të shëndetshme në planet, pasi që ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Limonët kanë veti antibakteriale dhe antivirale, ndërkaq ... Read More

Arsyet shëndetësore se përse duhet të konsumoni avokado çdo ditë

11/02/2019

Avokadot janë prej ushqimeve më të shëndetshme dhe, përveç vetive të fuqishme mjekësore, ato kanë edhe shije shumë të mirë. Telegrafi më poshtë ju sjell ... Read More