Tag: shënohet

Kur filloi të shënohet Dita Botërore e Mbipeshës?

11/10/2019

Dita Botërore e Mbipeshës shënohet çdo 11 tetor, me qëllim që të promovohen zgjidhje praktike për ta luftuar krizën botërore të mbipeshës. Data 11 Tetor ... Read More

Majk: E festojna ‘Ditën e Evropës’ e hala sillemi me viza nëpër Evropë

09/05/2019

15:52 | 9 Maj 2019 15:52 | 9 Maj 2019 Sot shënohet ‘Dita eEvropës’ dhe me këtë rast Majk i ka thënë disa fjalë. Me ... Read More

Pse Kosova feston Ditën e Evropës? (Video)

09/05/2019

Dita e Evropës është ditë ceremoniale, që shënohet më 9 maj të çdo viti, nga Bashkimi Evropian (BE), në njohje të paqes, prosperitetit dhe unitetit ... Read More

Qindra qytetarë festojnë 1 majin në parkun e Gërmis (Video)

01/05/2019

Në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve,  në Kosovë kjo festë zyrtare po shënohet ndryshe. Përderisa, Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) sot me një ... Read More

MSh: Vaksinimi, mënyra më e lirë dhe më efikase për mbrojtjen e fëmijëve nga sëmundjet

24/04/2019

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se edhe në Kosovë si në shumë vende të botës, shënohet Java e imunizimit, me qëllim të parandalimit të rishfaqjes ... Read More

Eksodi 99 shënohet sot në Mitrovicë

15/04/2019

Sot në Mitorvicë shënohet 20 vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga forcat ... Read More

Shkurte Gashi përkujton 20 vjetorin e Betejës së Koshares

09/04/2019

Sot, shënohet 20 vjetori i Betejës së Koshares. Edhe këngëtarja e njohur shqiptare, Shkurte Gashi ka përkujtuar 20 vjetorin e Betejës së Koshares, shkruan lajmi.net. ... Read More

Kryeministri Zaev do të flasë në shënimin e Ditës ndërkombëtare të romëve

08/04/2019

S A 2019-04-08T07:35:09+02:00 Në Operën dhe baletin nacional sonte do të shënohet Dita ndërkombëtare e romëve, 8 prilli, ndërkaq me atë rast do të marrë ... Read More

Zaev do të flasë në shënimin e Ditës ndërkombëtare të romëve

07/04/2019

Alsat 2019-04-07T10:48:38+02:00 Në Operën dhe baletin nacional sonte do të shënohet Dita ndërkombëtare e romëve, 8 prilli, ndërkaq me atë rast do të marrë pjesë ... Read More

Treni që barti shqiptarët e dëbuar në pranverën 1999 shndërrohet në Muze të Gjenocidit Serb në Bllacë

06/04/2019

Më 10 prill 2019 në fshatin Bllacë të Hanit të Elezit do të shënohet 20-vjetori i gjenocidit serb dhe spastrimit etnik “Bllaca 99”, ku po ... Read More

Shënohet 20-vjetori i masakrës në Podujevë

28/03/2019

Sot shënohet 20-vjetori i masakrës ndaj familjeve Bogujevci dhe Duriqi në Podujevë. Për të shënuar këtë ditë, të dy familjet kanë organizuar aktivitete të ndryshme ... Read More

Sërish anashkalohet gjuha shqipe në institucionet vendore

27/03/2019

Alsat 2019-03-27T16:24:36+01:00 Tabela në institucionet e vendit ku duhet të shënohet emri i ri i shtetit, respektivisht Republika e Maqedonisë së Veriut  duhet të respektojnë ... Read More