Tag: shkaktojë

Studimi më i ri, hidhen poshtë teoritë se mishi i kuq është kancerogjen

01/10/2019

Përdorimi i tepërt i mishit të kuq mund ta shkaktojë kancerin. Kështu po thuhet në njoftimin e fundit të Organizatës Botërore të Shëndetit Publik. Kjo ... Read More

Çfarë të hani kur keni aciditet të lartë në stomak?

15/08/2019

Rritja e prodhimit të aciditetit në stomak mund të shkaktojë simptoma të ndryshme, si refluks, ndjesi djegieje, fryrje, gromësima, dispepsi, përzierje dhe shije thartire në ... Read More

E tmerrshme çka i ndodh trupit tuaj kur hani mish derri

27/06/2019

Konsumi i mishit të derrit mund të shkaktojë shumë efekte anësore. Të gjitha këto janë vetëm disa nga problemet. Nëse dëshironi të blini mish derri, ... Read More

Ushqimi i shpejtë mund të shkaktojë demencë

15/06/2019

Sipas një studimi, përdorimi i shpeshtë i ushqimit të shpejtë mund të shkaktojë demencë me pasoja të pakthyeshme. Në këtë hulumtim u zbulua se një ... Read More

Ndikimi i marihuanës te të rinjtë

29/05/2019

Marihuana ka mundësi të shkaktojë probleme mendore tek të rinjtë që e konsumojnë atë. Konsumimi i rregullt i marihuanës mund të prekë adoleshentët aq seriozisht ... Read More

Nëse gjuha juaj ka këtë ngjyrë – ju mungon vitamina B12 dhe ju kërcënon anemia

21/05/2019

Mungesa e vitaminës B12 në shtigje të gjata mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore Zbulimi i hershëm i mungesës është shumë me rëndësi, aq më ... Read More

Ushqimet që po ua shkaktojnë depresionin

14/05/2019

Ushqimet e shpejta mund të shkaktojë që yndyra të depërtoj në tru dhe të shkaktojë depresion, sipas një studimi të ri. Hulumtimi sugjeron se yndyra ... Read More

Ndryshime të mëdha te Man City, largohen tetë futbollistë

20/04/2019

Eliminimi nga Liga e Kampionëve mund të shkaktojë një seri të madhe të largimeve nga Manchester City. Skuadra nga Mançesteri ka dështuar që për të ... Read More

Ky është lloji i çajit që ua parandalon ngritjen e nivelit të sheqerit në gjak

11/04/2019

Diabeti i tipit 2 mund të shkaktojë komplikacione serioze nëse nuk trajtohen. Megjithatë, një lloj i çajit është zbuluar të tregojë në parandalimin e rritjes ... Read More

Ushtrimet e tepërta kardio ua dëmtojnë meshkujve kualitetin e spermës

29/03/2019

Sipas një studimi, teprimi me ushtrime kardio mund të shkaktojë dëme në pjellorinë mashkullore, pasi që, sipas tyre, të qenit shumë i hollë duket se ... Read More

Pesë arsyet pse njerëzit nuk ndahen edhe kur nuk e duan më njëri-tjetrin

20/03/2019

Një marrëdhënie jo e lumtur është burim stresi dhe shqetësimi. Gjithashtu mund të shkaktojë edhe depresion. Sidoqoftë për disa çifte është e vështirë që të ... Read More

“Be Happy Restaurant” –  ja cili ushqim parandalon dhe trajton depresionin

15/03/2019

Depresioni mund të shkaktojë probleme të gjumit, vështirësi në përqendrim dhe mungesë interesi në aktivitetet që zakonisht  janë të pëlqyeshme. Si shkak i mungesës së ... Read More