Tag: Shkencëtarët

Këta janë pesë majmunët e modifikuar në embrion me gjenin e njeriut

17/08/2019

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur teknika që modifikojnë gjenet për ta bërë trurin e majmunëve më të ngjashëm me të njeriut.Majmunët e llojit “Resus Makak” ... Read More

Të shikosh futboll është mirë për shëndetin: Shkencëtarët thonë se është njësoj si të bëni ushtrime për 90 minuta

14/08/2019

Shkencëtarët nga Universiteti Leeds kanë analizuar gjendjen psikike dhe fizike të  25 fansave të futbollit gjatë tri ndeshjeve shumë të rëndësishme të futbollit. Ata panë ... Read More

Pak gjumë gjatë ditës ju bën më të lumtur

13/08/2019

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi na ndihmon edhe të jemi më të lumtur. Hulumtimet e mëhershme kanë treguar se gjumi 30 minutësh e bën një ... Read More

1/3 e vdekjeve mund të parandalohen duke hequr dorë nga ky ushqim

03/08/2019

Shkencëtarët e Universitetit të Hardvard kanë gjetur se të paktën një e treta e vdekjeve të hershme mund të parandalohen nëse të gjithë njerëzit të ... Read More

Testi i ri i gjakut mund të parashikojë nëse do keni sëmundjen e Alzheimer

03/08/2019

Shkencëtarët kanë zbuluar një test të ri të gjakut që mund të detektojë proteinat e Alzheimer (harresa) që ndërtohen në tru 20 vjet para se ... Read More

Analiza e fundit do të arrijë ta zbuloj këtë sëmundje ende pa shfaqur simptoma

02/08/2019

Shkencëtarët shpresojnë se testi I zbuluar së fundmi nga një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Washingtonit, do të arrijë të identifikojë sëmundjen e Alzheimerit shumë ... Read More

Kjo çokollatë ka efekt të ngjashëm me kanabisin

02/08/2019

Shkencëtarët me anë të një ekserimenti të fundit kanë gjetur se njerëzit që konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni në ... Read More

10 veprime të thjeshta por të vërtetuara se zgjasin jetën

01/08/2019

Shkencëtarët në Universitetin Stanford kanë kryer një studim që zbuloi disa nga sekretet që mund të na ndihmojnë të jetojmë deri në 95 vjeç.Disa rezultate ... Read More

Ilaçi i ri që po vret qelizat kancerit

22/07/2019

Shkencëtarët kanë zhvilluar një bar të ashtuquajtur ‘Kali i Trojës’ që truket dhe vret qelizat e kancerit.Qasja e re përfshin lidhjen e një trajtimi të ... Read More

Zbulohet homo sapiensi më i vjetër joafrikan

13/07/2019

“Apidima 1, sikurse e kanë quajtur shkencëtarët, është më i vjetri nga gjithë homo sapiensët e zbuluar jashtë Afrikës”, shpjegon Katerina Harvati e universitetit Tubingen ... Read More

Aroma e bebeve mund të shërbej si shërim për depresionin

10/07/2019

Aroma e foshnjave te porsalindura ka nje efekt shume pozitiv ne gjendjen psikologjike te nenes. Shkencetaret mendojne se mund te perdoret ne te ardhmen si ... Read More

Studimi i ri mund të shpjegojë se pse evolucioni i ka “shëndoshur” njerëzit

09/07/2019

Në studimin e ri, shkencëtarët kanë krahasuar mostra në mes të indeve dhjamore të njerëzve dhe disa primatëve, dhe kanë gjetur se ndryshimet në ADN, ... Read More