Tag: shkencor

Hulumtimi shkencor: 64 mijë italianë vdiqën në 4 vitet e fundit nga gripi dimëror

23/03/2020

Indeksonline sjellë një hulumtim shkencor të bërë nga “Science Direct” rreth hetimit dhe ndikimit të gripit në vdekshmërinë e madhe në të gjitha moshat në Itali ... Read More

Hani më pak që të jetoni më shumë

12/11/2019

“Nëse hani më pak, do të jetoni më gjatë”, ky është thelbi i një kërkimi shkencor shumë të rëndësishëm, të bërë nga biologu Austo Kroemer, ... Read More

Studimi: Imunoterapia mund të aplikohet edhe tek personat e moshuar me kancer

01/10/2019

Një studim shkencor në Gjermani ku autore e parë është shkencëtarja kosovare Donjete Statovci-Simnica, i ka hapur rrugë trajtimit të kancerit me metodën efektive të ... Read More

Ja përse nuk duhet t’i merrni pilulat e shtypjes së gjakut në mëngjes

27/09/2019

Megjithëse nuk është e precizuar koha e ditës kur duhet marrë, një studim i ri shkencor ka siguruar përgjigjen konkrete, transmeton lajmi.net. Kronoterapia – mënyra ... Read More

Frutat arrorë e zvogëlojnë rrezikun nga sulmi në zemër

31/08/2019

Sipas një studimi shkencor, konsumimi i vazhdueshëm i frutave arrorë pa kripë të shtuar, siç janë arrat dhe fëstëkët, e zvogëlon në masë të konsiderueshme ... Read More

Meshkujt dhe femrat lindin për të qenë ndryshe – ndryshimet në tru mes gjinive fillojnë prej në mitër

25/03/2019

Në studimin e parë shkencor të këtij lloji, hulumtuesit thonë se kanë zbuluar që dallimet mes trurit të mashkullit e femrës fillojnë prej në mitër. ... Read More

Rrëfimi i shqiptarit që në Shqipëri ishte “ngelës”, por tani punon në Parlamentin e Gjermanisë

09/01/2019

Henri Haxhiraj punon që prej prillit 2018 si bashkëpunëtor shkencor në Parlamentin e Gjermanisë. 26-vjeçari nga Fieri kreu studimet bachelor në Fakultetin Ekonomik të Tiranës ... Read More