Tag: shkrimtarët

Shkrimtari i njohur serb: Serbia nuk mund ta rikthejë Kosovën

05/05/2019

Një nga shkrimtarët më të njohur serbë, Svetisllav Basara, ishte mysafir në emisionin “Të dielën në dy” të televizionin kroat HRT. Basara gjithashtu foli për ... Read More

‘Njëqind vjet vetmi’ e Garcia Marquez, së shpejti në Netflix

07/03/2019

Gabriel Garcia Marquez është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit të kaluar. Meksikani ka shkruar një numër të madh të romaneve duke përfshirë ... Read More

Rama për Ismail Kadaren: Mbetet maja e penës së letërsisë shqipe

28/01/2019

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore, Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. I nominuar për çmimin Nobel, fitues i çmimit Princi ... Read More

Shtatëmbëdhjetë aktorët që me mjeshtëri i sollën subjektet e tyre të famshme në jetë

02/05/2018

Shpesh aktorëve u caktohet detyra që të sjellin përsëri në jetë sundimtarët, shkrimtarët, politikanët, artistët dhe muzikantët e mëdhenj. Për fat të mirë, shumë prej ... Read More