Tag: Shoqata

Në Britani nis iniciativa për ndalimin e operacioneve plastike në vithe

12/10/2019

Shoqata Britanike e Kirurgëve plastikë estetikë (BAAPS) ka thënë se do të votojë për të vendosur nëse procedura e njohur gjerësisht si ngritja braziliane e ... Read More

Grupi i mjekëve amerikanë: Ndalni menjëherë cigaret elektronike

10/09/2019

Shoqata Amerikane për Mjekësi u bëri thirrje amerikanëve të ndalojnë përdorimin e cigareve elektronike të çfarëdo lloji, derisa shkencëtarët të kenë të dhëna më shumë ... Read More

Përkujtohet heroi Xhemajl Fetahaj

27/05/2019

Shoqata Kulturore “Xhemajl Fetahaj Raushiqi”, do të mbaj akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia ... Read More

Dorëzohet në Kuvend peticioni për hapjen e onkologjisë në Pejë

21/05/2019

Shoqata e grave në luftë të kancerit të gjirit në rrafsh të Dukagjinit ka dorëzuar sot peticion në Kuvendin e Kosovës, me anë të të ... Read More

Nënshkruhet marrëveshja për aftësim profesional të të rinjve me sindromën Down

07/05/2019

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Shoqata “Down Syndrome Kosova” ka  nënshkruar sot marrëveshje bashkëpunimi, me qëllim të aftësimit profesional të të rinjve me ... Read More

NUNS: Vuçiq t’u kërkojë falje gazetarëve

28/04/2019

Shoqata e Gazetarëve të Pavarur të Serbisë (NUNS) dënon ashpër deklaratën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, në të cilën gazetarët e pavarur nga veriu i ... Read More

Dita vendore e përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor

23/04/2019

Shoqata Qendra për Zhvillim Multi-kulturor “Impact” sot shënon Ditën Vendore të Përkujtimit të Viktimave në Komunikacionin Rrugor, nën moton “T’i kujtojmë e mos të lëndojmë”. ... Read More

Gjykata Speciale, ‘Familja dhe Shpresa’ kërkojnë takim me Haradinajn

01/04/2019

‘Familja dhe Shpresa’, shoqata e familjarëve të 86 personave vrarë dhe të zhdukur nga Klina, në masakrën e Kralanit të vitit 1999, ka kërkuar takim ... Read More

“Familja dhe Shpresa” letër krerëve të vendit: Mjaft me popullizëm, duam drejtësi për krimet

29/03/2019

Shoqata “Familja dhe Shpresa” nga Klina iu ka dërguar një letër krerëve më të lartë të shtetit ku iu kërkohet që të plotësohet ligji për ... Read More

Sot shënohet Dita Botërore e sindromës Down

21/03/2019

Shoqata Down Syndrome Kosova, organizon sot aktivitete në nderë të Ditës Botërore të sindromës Down. Në kuadër të kësaj ngjarje edhe këtë vit organizohen aktivitete ... Read More

U shkelën të drejtat e pacientëve me taksën 30 euro për ankesat e pacientëve ndaj stafit mjekësor

07/03/2019

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë deklaron se Avokati i Popullit të Republikës së Kosovës ka vërtetuar pretendimet e kësaj shoqate se Oda ... Read More

Qendra Down Syndrom në Mitrovicë bëhet me kuzhinë

05/03/2019

Shoqata Down Syndrome Kosova, qendra në Mitrovicë, ka hapur sot kuzhinën me qëllim të krijimit të mundësisë së punësimit për personat me sindromën down, si ... Read More