Tag: Shqipëri

Kjo lloj mandarine e lufton gripin më mirë se antibiotikët

17/10/2019

Mandarina e gjelbër, që është një frutë që rritet në Shqipëri, është e mbushur me vitaminë C, e cila është shumë e nevojshme për funksionimin ... Read More

Të heqësh dorë nga kafeja – Zbuloni çfarë i ndodh trupit

23/09/2019

Kur vjen puna tek kafja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e imagjinojnë jetën pa kafe, ... Read More

Hedh makaronat për të vluar, gruaja “shqyen” sytë nga ajo që del nga uji

31/08/2019

Nuk është e rrallë që në Kosovë e Shqiperi të hasemi me raste të shumta të produkteve ushqimore që kanë kaluar datën e skandencës e ... Read More

Astrit Hafizi: Po na parakalon Kosova

23/08/2019

Për shumë arsye… “Do të jetë një sezon i turbullt. Në Shqipëri punohet pa përgjegjshmëri, ndaj edhe po na parakalon Kosova me shpejtësi. Punohet pa ... Read More

Shqipëria ndër vendet me më së shumti policë në raport me popullsinë

06/08/2019

Nga përllogaritjet e bëra, ka 370 policë për çdo 100 mijë banorë që jetojnë në Shqipëri, mbi mesataren e Bashkimit Europian.Në vendet anëtare të Bashkimit ... Read More

Këto janë vlerat ushqyese të bozës

29/07/2019

Boza ka katër përbërës kryesorë: miell misri e gruri, sheqer dhe ujë. Në Shqipëri, boza është prodhuar kryesisht në zonën veriore të vendit, në veçanti ... Read More

Si ta dini që shalqiri ka nitrat të tepruar – kjo është këshilla e ish-ministrit të Bujqësisë

27/07/2019

Ish-ministri i Bujqësisë në Shqipëri, Edmond Panariti, ka treguar një mënyrë se si të dalloni nëse bostani (shalqiri) ka përmbajtje të lartë nitratesh.Nëpërmjet një shkrimi ... Read More

Shqipëria e pambrojtur nga hakerët

09/07/2019

Në Shqipëri ndihet mungesa e specialistëve të sigurisë kibernetike sipas një studimi të kryer nga Autoriteti Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike. “Ekspertë të ... Read More

Kriza, delegacioni i lartë i SHBA takime me liderët në Tiranë

28/05/2019

Kriza politike në Shqipëri dhe mungesa e dialogut mes palëve në Shqipëri po ndiqet me interes edhe nga diplomatët e huaj si në Europë ashtu ... Read More

PD shtyn protestën

27/05/2019

Edhe pse ishte vendosur të protestohet më 31 maj, PD-ja dhe opozita e bashkuar në Shqipëri e kanë shtyre protestën. Ky ndryshimi i datës së ... Read More

OSBE për protestën në Shqipëri: Të mos përsëriten aktet e 11 majit

25/05/2019

Përmes një deklarate për mediat, prezenca e OSBE në Shqipëri thekson se dhuna është e papranueshme dhe se trazirat nuk mund të zëvendësojnë angazhimin politik ... Read More

Soreca: Reforma në drejtësi, e pakthyeshme

24/05/2019

Ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca tha sot se reforma në drejtësi është e pandalshme dhe se ka shumë rëndësi për qytetarët shqiptarë. Sipas ... Read More