Tag: shtator

“Jemi të dashur, do martohemi”/ Zbulohet dëshmia e Fjolla Morinës dhe e biznesmenit që e shoqëronte

05/10/2020

Zbardhet i plotë vendimi i gjyqtares së Kukësit, Merita Karaj, që urdhëroi në 22 shtator 2020 lirimin nga qelia të këngëtares Fjolla Morina, ndërsa sot ... Read More

Keni lindur në shtator? Ja sa me fat jeni…

03/09/2020

Të lindurit në shtator janë persona të cilët janë më të prirur drejt suksesit. Të gjithë ato që e kanë ditëlindjen në këtë muaj duhet ... Read More

Ilda Beljeri largohet përfundimisht nga “Top Chanel”

18/07/2020

Ja planet për në shtator – Që pas rifillimit të “Procesi Sportiv” pas karantinës, u vu re mungesa e Ilda Bejlerit. Prezantuesja sportive, e cila ... Read More

A e dini kush ishte Gefi?

04/06/2020

Në shtator të vitit 1931, familja Irving – James, Margaret dhe vajza Voirrey (13 vjeçare) – deklaruan se dëgjonin vazhdimisht gërvishtje dhe shushurima prapa paneleve ... Read More

Gjiganti i teknologjisë Google është duke eksperimentuar me një simbol të ri që duhet të shënojë vendet me ngarkim të ngadaltë në shfletuesin Chrome. Postimi në blog i ekipit Chrome shpjegon se në të ardhmen shfletuesi do të jetë në gjendje të identifikojë faqet që ngarkohen shpejt ose ngadalë për përdoruesit dhe t’i shënojnë ato me etiketa të qarta. Ky lloj shënjimi mund të marrë shumë forma, dhe ekipi planifikon t’i provojë ato përmes eksperimentit dhe të gjejë atë që do të jetë më i dobishëm për përdoruesit. Google planifikon të identifikojë faqet që janë krijuar të jenë përgjithësisht të ngadalta. Ekipi i Chrome gjithashtu po eksploron aftësinë për të identifikuar vendet me ngarkesë të ngadaltë për shkak të lidhjeve të ngadalta të harduerit ose rrjetit, transmeton KosovaPress. Google po shqyrton gjithashtu një ekran të ngarkimit që do të paralajmëronte përdoruesit, ose një shirit përparimi që do të ishte i gjelbër nëse faqja ishte e shpejtë dhe e kuqe nëse e ngadaltë. “Ne po zhvillojmë etiketimin e shpejtësisë në bashkëpunim të ngushtë me ekipe të tjerë në Google që janë të angazhuar në shënjimin ose testimin e përvojës së përdoruesit”, shpjegon ekipi i Chrome. “Ne jemi shumë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për vendosjen e normave për atë që konsiderohet një përvojë e mirë në internet, dhe shpresojmë se ato do të jenë të arritshme për të gjithë zhvilluesit,” shtojnë ata. Nuk është e qartë se kur sistemi i ri do të shfaqet në Chrome, por Google ka njoftuar planet në një konferencë të Chrome Dev Summit në San Francisko. Njoftimi është i rrethuar me shumë “ndoshta”, kështu që është e qartë se Google dëshiron reagime nga zhvilluesit e uebit para se të vazhdojë më tutje.

13/11/2019

Kur Apple i prezantoi celularët e rinj në shtator, njerëzit menjëherë filluan të talleshin me tri kamerat në iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro ... Read More

Bëje celularin të duket, si iPhone 11 me këtë stiker të ri

08/11/2019

Kur Apple i prezantoi celularët e rinj në shtator, njerëzit menjëherë filluan të talleshin me tri kamerat në iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro ... Read More

Kur është prodhuar për herë të parë çamçakëzi

25/10/2019

Para 171 vjetësh, konkretisht më 23 shtator 1848, është zhvilluar prodhimi i parë i çamçakëzit komercial nga John Curtis në Bangor, Maine në SHBA. Çamçakëzi ... Read More

”Klopp është më i mirë se Pochettino dhe Guardiola”

01/10/2019

23:52 | 30 Shtator 2019 23:52 | 30 Shtator 2019 Christian Ziege beson se trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp me të drejtë mund të konsiderohet ... Read More

​Orari i xhiros së 8-të, ndryshon koha kur do të nisin takimet

30/09/2019

23:30 | 30 Shtator 2019 23:30 | 30 Shtator 2019 Xhiro e radhës në Ipko Superligën e Kosovës pritet të zhvillohet gjatë kësaj mesjave. Të ... Read More

Getinjo: Nuk bëj më këngë, largohem nga muzika

30/09/2019

22:54 | 30 Shtator 2019 22:54 | 30 Shtator 2019 Getinjo sapo ka bërë një postim lidhur me karrierën e tij. Getinjo minuta më parë ... Read More

Rina dhe Tayna përcjellen ‘fshehurazi’ në rrjete sociale

30/09/2019

22:32 | 30 Shtator 2019 22:32 | 30 Shtator 2019 Detaji i fundit i prerëve na ka shtyrë të mendojmë kësi soji. Rina Balaj dhe ... Read More

Gjysmëfinale e zjarrtë në Copa Libertadores

30/09/2019

22:32 | 30 Shtator 2019 22:32 | 30 Shtator 2019 Rivalët argjentinas River Plate dhe Boca Juniors do të takohen në gjysmëfinalen e së mërkurës ... Read More