Tag: shtet

Në Kosovë duan ta vrasin, në Portugali shfaqet pas 200 viteve një ari i murrmë

12/05/2019

Një ari i murrmë (Ursus arctos) i ardhur nga Spanja u fotografua në Portugali, një shtet ku kjo specie ishte zhdukur që prej fundit të ... Read More

Haradinaj: Flamuri i Kosovës nuk është vetëm i shqiptarëve por edhe i serbëve, duhet të respektohet

08/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se serbët që jetojnë në Kosovë shtet të tyre e kanë Kosovën. Ai në tryezën e organizuar nga ... Read More

Gjashtë shtetet që nuk kanë aeroport

18/04/2019

Kur jeni duke udhëtuar në ndonjë shtet tjetër, gjëja e parë që ndoshta e bëni është që të e prenotoni fluturimin. Por në disa shtete ... Read More

Më shumë se një vit pa njohje, ku po ngec Kosova në këtë fushë?

29/03/2019

Kosova nuk është njohur ndërkombëtarisht nga asnjë shtet për më shumë se një vit, përderisa Serbia po punon vazhdimisht për të siguruar çnjohje të reja. ... Read More

VMRO-DPMNE: Gjyqësori do ta kryejë porosinë politike

15/03/2019

15 Mars 2019 / 9:42 Republika e Maqedonisë e shtet me pavarësi të kufizuar të gjyqësorit, konstatoi Departamenti i Shtetit. Kushtet në burgjet dhe paraburgimet ... Read More

Kosova anëtarësohet në organizatën ndërkombëtare për ruajtjen e natyrës IUCN

13/03/2019

Republika e Kosovës është anëtarësuar si shtet anëtar në Unionin Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës dhe Resurseve Natyrore (IUCN), selia e së cilës ndodhet në ... Read More

Si dukeshin femrat iraniane para Revolucionit Islamik në vitin 1979

12/03/2019

Para vetëm gjysmë shekulli, Irani ka qenë shtet sekular. Atëkohë femrat kanë veshur bikini e pantallona të shkurtë, kanë komunikuar lirshëm me meshkujt, madje edhe ... Read More

Urimet e yjeve për 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

17/02/2019

Kosova feston 11-vjetorin e shpalljes shtet, ndërsa yjet e skenës i kanë shfrytëzuar rrjetet sociale për t’i uruar fansat e tyre për këtë përvjetorë të ... Read More

Sahatqija: SHBA e përkrahë formimin e Ushtrisë së Kosovës

10/12/2018

Të jesh Mision i Republikës së Kosovës në New York, si shtet jo anëtar i Kombeve të Bashkuara, e bënë misionin mjaftë të vështirë, por ... Read More

“What the Fuck”, thotë Edi Rama, kur flet për qasjen e Serbisë ndaj Kosovës

26/11/2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se për Shqipërinë, Kosova është shtet i pavarur, sovran, i barabartë me të ngjashmit e tij. Siç ka ... Read More

Sejdiu: Thaçi po ndihmon përpjekjet armiqësore të Serbisë kundër Kosovës

19/11/2018

Deputeti i pavarur, Korab Sejdiu, ka thënë se Kosova, duke qenë një shtet i ri, ka treguar në raste të caktuara se mund të ndihmojë ... Read More

‘NasDaily’ me video për Shqipërinë: Shteti mikpritës pa Starbucks, por me mijëra kafene

19/10/2018

“Ky shtet i vogël në Evropë nuk prodhon kafe, por ky është shteti me numrin më të madh në botë të kafeneve për banorë” – ... Read More