Tag: shtetit

New York, dënohen “të hutuarit” që përdorin rrjetet sociale duke kaluar rrugën

21/05/2019

Senati i shtetit të Nju York-ut do të miratojë në fakt një projektligj që do të dënojë me gjoba nga 25 deri në 250 dollarë ... Read More

Roth: Ideja për korrigjimin e kufijve provokon ndarje të reja

21/05/2019

Ministri i Shtetit gjerman për Evropën në MPJ, Michael Roth, është shprehur kundër rivendosjes së kufijve Kosovë-Serbi, duke thënë se një ide e tillë provokon ... Read More

Prokuroria e Shtetit ngrit 69 aktakuza në 24 orët e fundit

17/05/2019

Prokuroria e Shtetit në një njoftim për media bën se ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë Themelore të Kosovës, janë ngritur 69 ... Read More

Protesta e opozitës në Tiranë, një polic i plagosur

13/05/2019

Policia e Shtetit i ka bërë thirrje protestuesve të ndalin goditjet provokuese ndaj policisë. Sipas saj, një punonjës policie ka mbetur i plagosur pas hedhjes ... Read More

IKD: Lufta për kryeprokurorët, sfidë për pavarësinë e sistemit prokurorial

12/05/2019

​Instituti i Kosovës për Drejtësi ka reaguar pas anulimit të konkursit për Kryeprokuror të Shtetit, duke thënë se Këshilli Prokurorial i Kosovës duhet të fokusohet ... Read More

Pandeli Majko: Fjalët nuk mund ta përshkruajnë dhimbjen për vdekjen e major Klodian Tanushit

10/05/2019

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka thënë se humbja e dy ushtarëve në detyrë është një lajm i dhimbshëm për familjarët dhe Forcat ... Read More

Balla: Kush godet efektivët e policisë, do të marrë ndëshkimin që meriton

08/05/2019

Kush guxon të godasë dhe të ngrejë dorën mbi punonjësit e Policisë së Shtetit do të marrë ndëshkimin që meriton”, deklaroi sot Kreu i grupit ... Read More

Nismat “e vonuara” për trajtimin e krimeve të Serbisë në Kosovë

08/05/2019

  Është e padiskutueshme që krimet e shtetit të Serbisë gjatë luftës në Kosovë duhet të trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse, por iniciativat e fundit në ... Read More

Politikanë dhe analistë tregojnë qëllimin e Thaçit për përfshirjen e Amerikës në dialog

04/05/2019

Samiti i Berlinit, një takim i një formati të lartë, ku krerët e shtetit të Kosovës dhe Serbisë u ftuan nga kancelarja gjermane Angela Merkel ... Read More

Ahmeti tregon se përse nuk po merr pjesë në takimin e thirrur nga Veseli

03/05/2019

Ka nisur takimi i krerëve të shtetit, i thirrur nga kryeparlamentari Kadri Veseli. Në këtë takim përveç Veselit, po merr pjesë edhe presidenti Hashim Thaçi, ... Read More

Fillon takimi i krerëve të shtetit me Veselin, mungon Shpend Ahmeti

03/05/2019

Ka nisur takimi i krerëve të shtetit, i  thirrur nga kryeparlamentari Kadri Veseli. Në këtë takim përveç Veselit, po merr pjesë edhe presidenti Hashim Thaçi, ... Read More

Pompeo dhe Merkel do të takohen në Berlin, temë diskutimi edhe Ballkani Perëndimor

02/05/2019

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të takohen në Berlin, më 7 maj. “Më 7 maj ai do ... Read More