Tag: Shumicë

Ekspertët japin alarmin për pijen që konsumohet në Kosovë

29/07/2019

Kafeja është ndër pijet që konsumohen në baza ditore nga një shumicë kosovarësh.Megjithatë, në temperatura të larta, të cilat do mbizotërojnë kryesisht këtë vit, ekspertët ... Read More

Facebook-u do të ndëshkohet me 5 miliardë dollarë për shkeljen e privatësisë

13/07/2019

Komisioni Federal për Tregti i Shteteve të Bashkuara e ka miratuar përmes votimit me shumicë votash një gjobë prej 5 miliardë dollarësh për shkak të ... Read More

Keni dhimbje gjoksi? Ja arsyet kryesore

27/06/2019

Dhimbjet e gjoksit janë shpeshherë të padurueshme për një shumicë nga ne. Megjithatë, burimi i shkaktimit të dhimbjes shpeshherë mbetet i panjohur tek ata që ... Read More

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

26/05/2019

Themelimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, i cili buron nga Marrëveshja e Brukselit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, tashmë jo vetëm ... Read More

Skënder Gjinushi zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

24/05/2019

Skënder Gjinushi është zgjedhur kryetari i ri i Akademisë së Shkencave me shumicë votash. Akademikët e kanë votuar me 35 vota pro dhe 6 kundër, ... Read More

Tre hapa të thjeshtë për të ndaluar gërhitjen

11/05/2019

Një shumicë prej nesh gërhisim në një moment jetësor. Fatmirësisht, edhe ata që gërhitin më së shumti mund të kurojnë këtë zakon, mjafton të ndryshojnë ... Read More

Haradinaj: Kosova e gatshme për avancimin e mëtejmë të pozitës së komuniteteve

01/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se komunitetet jo shumicë në Kosovë, janë të përfaqësuara në të gjitha institucionet e vendit. Ai në llogarinë ... Read More

Vlerat morale

08/03/2019

1 orë më parë / E përditësuar 0Shares Popullata shumicë sundohet nga njerëz të çmendur që ndjekin qëllime të sëmura, qeverisemi nga fanatikë me objektiva ... Read More

‘Iluzioni’ i funksionimit të komunave veriore

20/02/2019

Që nga dorëheqja e kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe në veriun e Kosovës, Mitrovicë veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, më 27 nëntor ... Read More

Me debat të ashpër zgjidhen 4 anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës

21/01/2019

21 Janar 2019 / 17:13 Pas një debati të gjatë dhe të ashpër, me shumicë votash në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime, u zgjodhën 3 ... Read More

Krerët shtetëror të Kosovës, urojnë Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese

11/01/2019

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me shumicë prej dy të tretave kanë miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat kanë dalë sipas marrëveshjes me Greqinë. Sipas ndryshimeve ... Read More

Votohen draft-amendamentet, fillon debati publik

03/12/2018

3 Dhjetor 2018 / 17:54 U miratuan me shumicë votash dy draft-amendamentet e mbetura për ndryshimet Kushtetuese. Draft-amendamenti i cili parashikon mos-cënimin e kufijëve të ... Read More