Tag: Sistemi

Testi 30 sekondësh që tregon a jeni të shëndetshëm

05/11/2019

Rreziku për t’u sëmurë rritet shumë përderisa plakemi dhe sistemi ynë imun bëhet më i dobët, thuhet sipas mjekëve. Përderisa rekomandohet të bëni një kontroll ... Read More

Mos flini në krahun e djathtë, nuk është mirë për zemër

18/10/2019

InSalut jep me detaje arsyet: Një qarkullim më të mirë limfatik – Sistemi limfatik transporton më lehtësisht toksinat nëse ato drejtohen drejt anës së majtë ... Read More

Mbështetja për “Windowsin 7”, do të skadojë për më pak se 100 ditë

08/10/2019

“Windowsi 10” ka qenë sistemi më i popullarizuar i funksionimit të desktopit për disa kohë dhe së fundmi është njoftuar se ka arritur në 900 ... Read More

Galileo arrin në një miliard përdorues

16/09/2019

Sistemi europian i navigimit satelitor, Galileo, ka arritur në një miliard përdorues të lidhur me smartfonë në mbarë botën. Qëllimi, i njoftuar nga Komisioni i ... Read More

Kura dy ditore me lëng limoni dhe mjaltë për problemet me tretjen

24/08/2019

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon siç duhet.Ky mos funksionim shkakton një barrë të rëndë në ... Read More

Receta që ka shpëtuar qindra-mijëra njerëz

15/08/2019

Sistemi limfatik është jashtëzakonisht i rëndësishëm për përtëritjen e indeve dhe shërimin e shumicës së organeve të përflakuraEdhe për imunitet ka rëndësi të madhe që ... Read More

Huawei në telashe të mëdha, kërkon Android me çdo kusht

22/07/2019

Nënpresidentja e Huawei Katherine Chen tha se sistemi operativ Hongmeng OS nuk është projektuar për telefonat. Sipas saj, Hongmeng është menduar për përdorim industrial, dhe ... Read More

Konsumoni kunguj të njomë, janë plot vlera ushqyese dhe vitamina

07/06/2019

1. Përmirësimi i tretjes Kungull i njomë është plot me gjëra që sistemi juaj i tretjes duhet të qëndrojë, ummm, i rregullt. I pasur me ... Read More

Mundësia e errësimit të ekranit, do të ofrohet me sistemin iOS 13 (Video)

04/06/2019

Sistemi iOS 13, më në fund ofron mundësinë e errësimit të ekranit. Apple ka bërë të ditur, se sistemi i ri operativ, do ta ketë ... Read More

Çfarë është sistemi i imunitetit dhe si ta forcojmë atë

27/05/2019

Trupi i njeriut ka një mekanizëm të brendshëm që e mbron veten. Ky mekanizëm njihet si sistemi i imunitetit. Sistemi i imunitetit është një rrjet ... Read More

Tahiri: Reformat e ndërmarra do të ndryshojnë rrënjësisht sistemin gjyqësor dhe prokurorial

07/05/2019

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se me reformat e nisura, do të ndryshohet  rrënjësisht sistemi gjyqësor dhe prokurorial. Tahiri këtë deklaratë e ka ... Read More

Alergjia dhe shtatzënia

22/04/2019

Sistemi imunitar reagon kur organizmin tonë e sulmojnë mikrobe të rrezikshme, por kur ky sistem imunitar “alarmohet” dhe reagon furishëm edhe kundër substancave të cilat ... Read More