Tag: Studime

Arsyet pse rekomandohet të ecet në mbrëmje

30/06/2019

Ecja gjithmonë është cilësuar si një proces i rëndësishëm në shëndetin e secilit. Studime të ndryshme tregojnë se nëse ky aktivitet bëhet në mbrëmje mund ... Read More

Ja pse duhet të ecni në mbrëmje

28/06/2019

Studime të ndryshme tregojnë se nëse ky aktivitet bëhet në mbrëmje mund të jetë më e mirë për ju se sa praktikimi i saj në ... Read More

Nëse konsumoni kështu mish të kuq dhe jetoni më gjatë

14/06/2019

Studime të shumta vazhdojnë të sugjerojë se konsumimi i tepërt i mishit të kuq – si proshutë dhe suxhuk – lidhet me problemet shëndetësore.Një studim ... Read More

Limoni ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës

26/05/2019

Disa studime kanë treguar se konsumi jo vetëm i limonit, por edhe i shumë frutave që janë të pasura me vitaminën C çojnë në zvogëlimin ... Read More

Prezantohet raporti “Keqpërdorimi i financave publike”

18/05/2019

Grupi për Studime Juridike dhe Politike sot prezanton raportin “Keqpërdorimi i financave publike: Një këndvështrim mbi vendimmarrjen njëvjeçare të Qeverisë”. Ky raport i shkurtër politikash ... Read More

GLPS: Nuk kemi ndonjë perspektivë të qartë se liberalizimi mund të ndodh këtë vit

09/05/2019

Grupi për Studime Juridike dhe Politike në një konferencë për media ka folur për dështimet e Qeverisë së Kosovës në rrugën drejt integrimit evropian. Arbëresha ... Read More

Veseli: Së shpejti do të formohet një Tribunal për gjykimin e krimeve serbe në Kosovë

02/05/2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar sot në 20 vjetorin e masakrës në Studime të Vushtrrisë se shumë shpejt do t[ iniciohet ... Read More

Dialogu Kosovë-Serbi nën dritën e takimit në Berlin

30/04/2019

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) organizon tryezën e diskutimit me temë “Dialogu Kosovë Serbi nën dritën e Takimit në Berlin”. Kjo tryezë diskutimi ... Read More

GLPS kërkon formimin e një grupi të unitetit politik për dialogun

06/04/2019

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) konsideron se rezoluta, projektligji dhe platforma shtetërore për dialogun Kosovë – Serbi, kanë të meta dhe paqartësi serioze ... Read More

Trump e Erdogan nuk janë “lideri më i preferuar” për kosovarët – “shpëtimi ekonomik” shihet te Gjermania (Foto)

03/04/2019

Instituti i Prishtinës për Studime Politike (PIPS), ka publikuar një anketë, në bazë të së cilës kancelarja gjermane, Angela Merkel, me rreth 53 për qind, ... Read More

Anketa e PIPS: Qytetarët mendojnë se LDK ka programin më të mirë të integrimit euro-atlantik (Video)

02/04/2019

Instituti i Prishtinës për Studime Politike (PIPS), me përkrahjen e Konrad Adenauer Stiftung (KAS) sot ka publikuar anketën “Politika Ndërkombëtare dhe Partitë Politike: Perceptimet e ... Read More

Implementimi i objektivave të MSA-së në fushën e konkurrencës, kërkohet përkushtim më i madh

18/03/2019

Grupi për Studime Juridike dhe Politike rekomandon institucionet në Kosovë të tregojnë një përkushtim më të lartë drejt përmbushjes së të gjitha masave të parapara ... Read More