Tag: studimet

Ecja minimizon rrezikun e kancerit të gjirit

16/07/2019

Studimet kanë treguar se një shëtitje 15- minutëshe mund të frenojë dëshirat për çokollatë dhe madje, të zvogëlojë sasinë e çokollatës që hani në situata ... Read More

Përse askush nuk kishte folur për të mirat e birrës?

21/06/2019

Por studimet e fundit thonë se po të konsumohet me masë, kjo e fundit jo vetëm që nuk është e dëmshme, por përkundrazi… mund të ... Read More

Përfitimet shëndetësore të qershive

07/06/2019

Studimet thonë se qershitë përmbajnë flavonoidë që kanë veti antioksidante. Ato ndihmojnë edhe në problemet e kyçeve, që vijnë nga artriti. Vetitë e tjera të ... Read More

Testi një-minutësh që duhet ta bëjë çdo mashkull, për ta kuptuar nëse e kanë penisin në rregull

29/05/2019

Studimet kanë treguar se një në dhjetë burra do vuajnë probleme me ereksionin në ndonjë moment të caktuar jetësor.Në fakt, problemet me ereksionin janë një ... Read More

Futni arrat në ujë para konsumimit të tyre, përfitimet janë të paimagjinueshme

19/05/2019

Studimet e ndryshme kanë treguar se mënyra më e mirë për të marrë 100% vlerat e tyre ushqyese është duke i futur paraprakisht për 8 ... Read More

Kërkimfalja nuk rrit vetëvlerësimin tonë

13/05/2019

Studimet kanë gjetur se ata të cilët ngurrojnë të kërkojnë falje ndiejnë një sens fuqie të madhe. Të kërkuarit falje, është një gjest i vështirë ... Read More

“Ndotja mendore”, të ndjehesh e ndotur edhe kur je e pastër

09/05/2019

Studimet kanë gjetur se ekziston një numër i madh njerëzish që ndjehen të ndotur edhe kur ata janë fizikisht të pastër Shpesh ky është një ... Read More

A po i bëjnë analgjetikët njerëzit më të pandjeshëm?

15/04/2019

Duke ndjekur studimet e mëparshme, hulumtuesit edhe një herë kanë hulumtuar mbi çështjen se a po ndikon acetaminofeni në psiqikën tonë. Këtë herë, fokusi më ... Read More

Snapchat bëhet TV, vjen me 10 seriale

05/04/2019

Studimet e fundit kanë treguar se në vitin 2019 njerëzit në SHBA do të kalojnë më shumë kohë në smartfonët e tyre sesa para televizionit. ... Read More

Gjumi i tepërt shkakton sëmundje të zemrës dhe e rritë rrezikun e vdekjes

07/12/2018

Studimet e reja sugjerojnë se tejkalimi i sasisë së rekomanduar ditore të gjumit e rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes. Hulumtuesit kanë ekzaminuar ... Read More

Si u bë Islanda shteti më i sigurt në botë për turistët?

03/12/2018

Studimet e këtij viti kanë treguar se Islanda është shteti më i sigurt në botë për t’u vizituar – madje për të 11-ën herë me ... Read More

Pse femrat janë të lumtura me meshkuj më pak të bukur?

30/11/2018

Studimet më të reja tregojnë se femrat që janë në lidhje me meshkuj më pak atraktivë janë më të lumtura dhe se lidhjet e tyre ... Read More