Tag: Studiuesit

Mbipesha rrit me 12 për qind rrezikun për sëmundje të rënda

11/01/2020

Studiuesit nga Spitali Universitar Aarhus në Danimarkë gjetën një rrezik prej 12 për qind të shoqëruar nga mbipesha e rrezikshme. Kjo përfshin kancerin e gjirit, ... Read More

Këto ushqime ju sjellin lumturi

29/12/2019

Gjendja shpirtërore ka lidhje të pashmangshme me ushqyerjen. Të gjithë studiuesit janë të mendimit se ushqimet që ne hamë ndikojnë direkt në ndjenjat tona, ndaj ... Read More

Teprica e këtij elementi jetik çon në sulm në zemër dhe tru

06/11/2019

Hulumtimi i ri nga studiuesit japonezë tregon se injeksionet e hekurit mund të shkaktojnë një ngushtim pothuajse të menjëhershëm të enëve të gjakutNdërsa niveli i ... Read More

Është 1230-vjeçare, ja si duket pema më e vjetër në botë

02/11/2019

Pisha e lashtë vijon të rritet edhe tani që është në “moshën e pleqërisë”. Studiuesit bëjnë me dije se pema kishte një zhvillim rritjeje në ... Read More

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësojnë plakjen biologjike

29/09/2019

Ndërsa u përpoqën të rigjeneronin gjëndrën timus, studiuesit e Universitetit të Kalifornisë Los Anxhelos mund të kenë gjetur një zgjidhje që mund të ngadalësojë procesin ... Read More

Personat që vuajnë nga kjo lloj alergjie, të bëjnë kujdes me gjumin

28/09/2019

Studiuesit në Spitalin Addenbrooke në Kembrixh ushqyen me miell kikiriku më shumë se 126 njerëz që ishin alergjikë ndaj arrave. Vullnetarët konsumuan miellin deri sa ... Read More

Kafeja mund të parandalojë bllokimin e arterieve

22/07/2019

Studiuesit sugjerojnë se konsumimi i të paktën tre filxhanë kafe çdo ditë mund të sjellë dobi për shëndetin e zemrës. Një studim i publikuar në ... Read More

Mos vendosni limon në pijen tuaj!

12/07/2019

Një studim i botuar në një gazetë të Shëndetit Mjedisor ku studiuesit u munduan të kuptojnë nëse fetat e limonit të shërbyera me pije në ... Read More

Jeni mbipeshë? Cila është mosha që mund të ketë truri juaj tani

01/05/2019

Në një studim të fundit ndërsektorësh, studiuesit analizuan ndikimin e obezitetit në tru dhe zbuluan se truri i njerëzve obezë është 10 herë më i ... Read More

Gjermanët pohojnë se kanë gjetur ilaçin që lufton sëmundjen e kancerit

31/03/2019

Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash, i cili është i aftë të dëmtojë qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në ... Read More

Zbulohet substanca që vret qelizat e kancerit

31/03/2019

Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të kancerit, ... Read More