Tag: sulmet

Kush guxon dhe kush nuk guxon të pijë kafe

18/11/2019

Artriti urik është një lloj sulmi artritik i nyjave që karakterizohet nga sulmet akute të dhimbjes së fortë dhe të padurueshme, ndjeshmëria, skuqja, nxehtësia dhe ... Read More

Parandaloni dobësimin e zemrës pas një ataku kardiak

07/11/2019

Sulmet në zemër lënë pasoja të mëdha, duke dobësuar muskulin e zemrës. Nëse ky muskul dëmtohet shumë, atëherë ju mund të rrezikoheni nga probleme më ... Read More

80 për qind e sulmeve në zemër mund të shmangen me këto pesë gjëra

29/10/2019

Sulmet e zemrës janë kërcënuese për jetën dhe, në fakt, janë shkaktari numër një i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Organizata Botërore e Shëndetësisë ... Read More

Pija magjike që ju ndihmon ta shmangni sulmin në zemër

06/10/2019

Vdekjet nga sulmet e zemrës janë rritur për herë të parë në 50 vite, sipas Fondacionit Britanik të Zemrës.Kjo është për shkak të ngadalësimit të ... Read More

Është krijuar një fashë që riparon dëmtimet e zemrës

07/06/2019

Një fashë, e cila përmban qeliza që mund të riparojnë dëmtime të shkaktuara nga sulmet në zemër është e gatshme për të hyrë në përdorim, ... Read More

Mustafa kundër Thaçit: Sali Berisha ishte dhe do mbetet monument i Pavarësisë së Kosovës

25/05/2019

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka komentuar sulmet virtuale të Presidentit Thaçi dhe ish Presidentit të Shqipërisë, Berisha. Përmes një shkrimi në Facebook, Mustafa ka ... Read More

Simptomat e sulmit në zemër: Shtatë shenjat se kur duhet ta thërrisni ambulancën

18/04/2019

Sulmet e zemrës janë emergjencë serioze mjekësore dhe janë vdekjeprurëse.  Zakonisht ndodhin kur zemrës i privohet furnizimi me gjak si pasojë e ndonjë bllokimi. Simptoma ... Read More

DPA: Kosova e 24 marsit 1999, dita kur NATO filloi bombardimet mbi forcat serbe

23/03/2019

Beograd, 24 mars 1999. Alarmi ajror që ushton dhe sulmet e para janë praktikisht e njëjta gjë. Shansi i fundit për një zgjidhje paqësore në ... Read More

Deputetët e VMRO-së: na tradhtoi partia

21/10/2018

21 Tetor 2018 / 17:17 Urgjentisht të ndërpriten sulmet ndaj deputetëve sepse ata janë vëllezër për nga gjaku dhe prejardhja. Me ta i ndanim qelitë ... Read More

Zaev dënon sjelljen e Angjushevit ndaj gazetarëve

07/09/2018

7 September 2018 / 16:10 Asociacioni maqedonas i gazetarëve ka dënuar sulmet verbale të zëvendëskryemistrit, Koço Angjushev duke i bërë thirrje që t’i kërkoj falje ... Read More