Tag: taksës

Shasha: Takimi Haradinaj – Merkel nuk do t’i sjellë Kosovës liberalizimin e vizave në qershor

22/05/2019

Liberalizimi i vizave, dialogu mes Kosovës e Serbisë dhe zhbllokimi i tij, heqja ose pezullimi i taksës ndaj produkteve serbe e boshnjake, pritet të jenë ... Read More

Takimi Merkel – Haradinaj, vendimtar për taksën dhe vizat

22/05/2019

Zhbllokimi i dialogut mes Kosovës e Serbisë, heqja ose pezullimi i taksës një qind për qind ndaj produkteve serbe e boshnjake, si dhe çështja e ... Read More

Taksa fillon t’i zbrazë dyqanet nga mallrat serbe

11/05/2019

Zbatimi i taksës 100 për qind për produktet nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina ka filluar të zbrazë vitrinat e dyqaneve në tregun e Kosovës me ... Read More

Shkaku i taksës, Serbia pritet ta padisë Kosovën në Gjykatën e Arbitrazhit

04/04/2019

Beogradi po e shqyrton mundësinë e ankesës në Gjykatën e Arbitrazhit për shkak të taksës së vendosur për mallrat serbe nga ana e Prishtinës. Në ... Read More

A po i fsheh politika kosovare pasojat e taksës ndaj Serbisë?

26/03/2019

Injorimi i thirrjeve ndërkombëtare për pezullimin e taksës doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, mund t’i sjellë pasoja Kosovës në planin e ... Read More

Sejdiu: Pozicioni e mbaj taksën dhe dua marrëveshje përfundimtare, është i çuditshëm (Video)

22/03/2019

Nënkryetari i PSD-së, Dardan Sejdiu ka thënë se mbajtja e taksës dhe kërkimi i një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë është një pozicion i çuditshëm. Sejdiu në ... Read More

Haradinaj: Mogherini gati sa nuk më ka qit prej zyrës kur i kam kërkuar që edhe Amerika të përfshihet në dialog

22/03/2019

Kryeministri i Kosovës dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se me vendosjen e taksës, kanë krijuar ambient shumë më të sigurt për prodhimet ... Read More

Kosova po shndërrohet në vend të pashpresë, protestat zgjidhja e duhur

21/03/2019

Ndërprerja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë si shkak i vënies së taksës nga Kosova për produktet serbe, punësimi i familjarëve dhe militantëve të partive ... Read More

Hoxha: Liberalizimi i vizave nuk lidhet me taksën

17/03/2019

Që nga vendosja e taksës për mallrat e Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës, në adresë të Ministrisë së Integrimit Evropian nga shtete të ndryshme kanë ardhur ... Read More

Qytetarët flasin për taksën, nëse duhet të mbetet apo të largohet nga Qeveria (Video)

14/03/2019

Vendosja e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe boshnjake nga Qeveria e Kosovës, po diskutohet tash e disa muaj nëse taksa duhet të ... Read More

Hoxhaj: Kërkesa e Haradinajt për njohje nga Serbia para heqjes së taksës është joserioze (Video)

13/03/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se vendosja e taksës ka qenë e domosdoshme por tashmë afekti ekonomik është arritur. Hoxhaj, në emisionin “Debat ... Read More

Kadaj-Bujupi: Edhe nëse humbim pushtetin, taksën nuk e heqim (Video)

12/03/2019

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Donika Kadaj-Bujupi ka thënë se nuk ka largim të taksës pa reflektuar Serbia. Kadaj-Bujupi, në “Debat Plus” ... Read More