Tag: Teknologji

Zbulimi i ri mund të detektoj rrezikun nga sulmi në zemër 10 vite më herët

04/09/2019

Një teknologji e lartë, që përdor skanimin te zhvilluar nga disa shkencëtarë të Universitetit të Oksfordit, mund të detektoj rrezikun e një sulmi në zemër ... Read More

Galaxy Note 10 do të jetë telefoni më i shpejtë që Samsung 

17/07/2019

Pritet të shohim shumë teknologji mbresëlënëse në Samsung Galaxy Note 10, por kjo deri tani nuk përfshinte një procesor krejtësisht të ri. Samsung zakonisht përdor ... Read More

Dell XPS 13 do t’i ketë dy ekrane (Foto)

28/05/2019

Aktiviteti Computex është shfrytëzuar prej shumë kompanive që prodhojnë teknologji, të prezantojnë laptop të rinj, ndërsa as Dell nuk ka mbetur prapa. Kompania ka prezantuar ... Read More

Çaji i gjelbër largon erën e keqe të gojës

13/04/2019

Hulumtuesit e Institutit izraelit për teknologji pohojnë se çaji i gjelbër mposht erën e keqe të gojës, por edhe reduktoni rrezikun nga zhvillimi i kariesit ... Read More

Komisioni për arsim diskuton për kompensimin e orëve të humbura

03/04/2019

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi sot do të mbajë mbledhje. Rendi i ditës: 1. Miratimi i rendit të ditës;2. ... Read More

Njëzet imazhe që tregojnë se si u realizuan skenat e filmave fantashkencë

21/03/2019

Falë përparimeve në teknologji, filmat tani janë në gjendje të ri-imagjinohen sa më realisht të jetë e mundur. Në fantazinë, aktrimin dhe zhanret shkencore, tani ... Read More

Kërkohet kompensimi i orëve të humbura gjatë grevës, SBASHK-u kundërshton

15/03/2019

​Komisioni për Arsim, Shkencë dhe Teknologji ka mbajtur mbledhjen e radhës ku është diskutuar kompensimi i orëve të humbura nga greva e mësimdhënëseve. Me këtë ... Read More

Komisioni për Arsim kërkon kompensimin e orëve të mësimit

11/03/2019

Në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi është bërë formimi i grupeve punuese për monitorim të ligjeve, atë për trashëgimi ... Read More

Apple ndryshon qëndrim, shpërblen me para dhjetë fotografitë më të mira të realizuara me iPhone

26/01/2019

Nganjëherë, e tëra që nevojitet është pak motivim. Pasi që fotografët, artistët dhe mediat që merren me teknologji, e vlerësuan si të padrejtë vendimin e ... Read More

Shqyrtohet Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së

08/10/2018

  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi sot do të mbajë mbledhje, ndërsa në rend dite është shqyrtimi në parim ... Read More

KosICT18 po bashkon entuziastët e teknologjisë me 12 dhe 13 tetor

05/10/2018

Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe të Komunikimit të Kosovës (STIKK) për të shtatën herë organizon konferencën ndërkombëtare mbi teknologji, KosICT. Kjo konferencë ka për ... Read More

Teknologjia e re parashikon se si do të duken të famshmit pas 25 vitesh

07/09/2018

Nëse jeni pyetur se si do të duken disa nga të famshmit pas 25 viteve, një teknologji fascinuese e ka mundësuar këtë, duke arritur që ... Read More