Tag: Teknologjik

Apple prezanton zyrtarisht iPhone 11

10/09/2019

Gjiganti teknologjik amerikan, Apple, ka prezantuar të martën në Kaliforni modelin e tij më të ri të telefonit të mençur mobil. iPhone 11 është quajtur ... Read More

Instagram merr vendimin: I shpall luftë lajmeve të rreme

19/08/2019

Funksioni, për momentin i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara. Siç nënvizohet nga sajti teknologjik Engadget, risia ka një funksion të dyfishtë: të ndihmojë Instagramin ... Read More

Apple pranon kodin telefonik +383 të Kosovës

24/07/2019

Gjiganti i teknologjik Apple, së fundmi ka listuar kodin telefonik +383 të Kosovës. Tashmë përdoruesit e iPhone mund t’i regjistrojnë numrat e miqve me kodin ... Read More

Sharçeviq dhe Shahini pajtohen për përkthimin e librave në shqip për Luginën e Preshevës

06/05/2019

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik i Serbisë, Mlladen Sharçeviq, dhe ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit e Shqipërisë, Besa Shahini, u pajtuan për ... Read More

Fotografi ekskluzive të dizajnit final të ‘iPhone 11 Max’

29/04/2019

Megjithëse 5 muaj gjithsej larg eventit të shtatorit, një analist teknologjik ka arritur të marrë disa pamje ekskluzive të modelit ‘iPhone 11 Max’.Sipas Ming-Chi Kuo, ... Read More

Facebook së shpejti do ta lansoj pajisjen e re

18/04/2019

“Ne jemi duke punuar për të zhvilluar një asistent me zë dhe ndihmës teknologjik që do të mund të jetë pjesë e familjeve tona.”, u ... Read More

Llogaritet versioni më i gjatë i numrit Pi

14/03/2019

Një punëtore e gjigantit teknologjik Google ka thyer rekordin në llogaritjen e numrit Pi, duke arritur të llogarisë versionin më të gjatë të këtij numri ... Read More

Asnjë shqiptar në Fondin për inovacione

18/02/2019

18 Shkurt 2019 / 15:27 Drejtori i Fondit për inovacion dhe zhvillim teknologjik, Jovan Despotovski deklaroi se në Fond këtë vit do të punësohen pesë ... Read More

Deep Gestalt identifikon çrregullimet gjenetike, vetëm duke shikuar fytyrën e pacientit (Video)

18/01/2019

Algoritmi teknologjik Deep Gestald mund të identifikojë çrregullimet gjenetike ne fytyrën e pacientit, vetëm duke ia shikuar fytyrën. Nëpërmjet këtij sistemi, tejkalohen tri teknika në ... Read More

Telefona të zgjuar, rrjeti 5G dhe makina autonome – risitë që do t’i shohim në CES 2019 (Foto)

05/01/2019

Disa prej prodhuesve teknologjik më të njohur në botë, do të jetë të pranishëm gjatë javës që vjen në Las Vegas të Shteteve të Bashkuara, ... Read More

Ministri serb: Çështja e Kosovës po kthehet aty ku Serbia ka miq si Kinën e Rusinë

24/09/2018

Ministri për inovacione dhe zhvillim teknologjik në Qeverinë e Serbisë, njëherësh udhëheqës i Partisë Popullore Serbe, Nenad Popoviç mendon se bisedimet (në Bruksel) rreth Kosovës ... Read More

Samsung mund Apple në tregun global të telefonave

14/09/2018

Krijuesi korean teknologjik Samsung, ka mundur Apple në shitjet globale të telefonave, ndërkohë që krijuesit kinezë si Xiaomi, Oppo dhe Huawei po afrohen. Kjo është ... Read More