Tag: temperaturave

5 vitaminat që luftojnë alergjitë e pranverës

27/04/2020

Pranvera sjell jo vetëm rritjen e temperaturave dhe lulëzimin shumëngjyrësh të pemëve, por edhe alergjitë bëhen më të shpeshta. Statistikat tregojnë se çdokush të paktën ... Read More

Këto janë rreziqet e pirjes së ujit shumë të ftohtë në vapë

06/08/2019

Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta. Të gjithë e njohin mirë ndjesinë që të jep një gotë me ... Read More

Pse ka më shumë ndarje në verë?

01/08/2019

Bashkë me rritjen e temperaturave rriten dhe shanset që lidhja jote të marrë fund. Po, siç mund ta merrni me mend, jemi zyrtarisht në sezonin ... Read More

Si t’i lehtësoni dhimbjet e rrezitjes

04/07/2019

Qëndrimi në diell gjatë temperaturave të larta mund të shpie në djegie të lëkurës nga dielli.Rrezitja e tepërt pastaj mund të shpie në dhimbje të ... Read More

Çfarë është sulmi nga i nxehti, cilat janë simptomat dhe si mund ta parandaloni?

02/07/2019

Një valë e temperaturave të larta, është paralajmëruar ta pushtojë Evropën këtë muaj. Me temperatura të larta mbi 40 gradë, njerëzit janë shumë të rrezikuar ... Read More

Çfarë ndodh me organin e meshkujve gjatë temperaturave të larta?

24/06/2019

Mesa duket ndryshimi i temperaturave veç lodhjes së tepërt shkakton edhe ndryshime tek organet gjenitale. Sipas “Mirror” temperaturat e larta dhe vapa përvëluese ndikon pozitivisht ... Read More

Të hënën mot me shi në Kosovë

27/05/2019

Fillimi i javës me mot të ndryshueshëm dhe me reshje lokale shiu. Në pjesën e dytë, rënie e temperaturave dhe shi. Në ditët e para ... Read More

Gjatë majit temperatura në Shqipëri deri në mbi 30 gradë celsius

29/04/2019

Pas uljeve të temperaturave me disa gradë ditët e fundit duket se në muajin maj do të kemi kohë të ngrohte që është dhe tipike ... Read More

Edhe sot mot me shi dhe temperatura të ulëta

09/04/2019

Shi dhe rënie të temperaturave sot mbi vendin tonë Vendi ynë po vazhdon të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ulët ... Read More

Alergjitë dhe pasojat e tyre ndaj shëndetit të njeriut

30/03/2019

Alsat 2019-03-30T13:12:49+01:00 Ngritja e temperaturave ka çuar në rritjen edhe të numrit të personave që vuajnë nga alergjitë e ndryshme të stinës së pranverës, thonë ... Read More

Autobusi pa udhëtar rrëshqet nga rruga, ushtarët e FSK-së i dalin në ndihmë (Foto)

12/03/2019

Një autobus ka dal nga rruga sot në orët e hershme të mëngjesit, si pasoj e temperaturave të ulëta si dhe reshjet e borës, në ... Read More

Magjia siberiane në Çikago, hedh ujin e nxehtë në ajër në – 50 gradë celsius – brenda sekondës shndërrohet në akull (Video)

31/01/2019

Veriu i SHBA-së është ngrirë për shkak të temperaturave polare dhe erërave të ftohta që po vijnë nga Arktiku, me ç’rast autoritetet kanë ndërmarrë masa ... Read More