Tag: tradite

Para festës së birrës, bavarezët bëjnë mundje gishti

16/08/2019

Tashmë një traditë, pasi ishte edicioni i 60, kompeticioni mbahet pak javë para nisjes së Oktoberfest, festës tradicionale të birrës që zhvillohet çdo vit në ... Read More

A e dini përse unaza e martesës vendoset në dorën e majtë?

15/04/2019

Por a e keni pyetur ndonjëherë veten përse? Apo nga ka ardhur kjo traditë? Në fakt gjithçka nisi përpara se mjekësia shkencore të zbulonte sesi ... Read More

Si t’i hiqni kaloritë nga kafja e mëngjesit, 10 mënyra të thjeshta efektive

23/02/2019

Më shumë se 50 për qind e amerikanëve e kanë traditë kafen e mëngjesit. Shumë njerëz e konsiderojnë atë mënyrën më të mirë për t’u ... Read More

Drita pëson humbje nga klubi iranian Sepahan

27/01/2019

Drita ka zhvilluar miqësoren e parë përgatitore në Turqi.  Kundërshtar i kampiones ishte klubi me traditë nga Irani, Sepahan. Drita zhvilloi ndeshje të mirë, ku ... Read More

Rovena Dilo flet për debatin me Ronela Hajatin

20/12/2018

Është bërë traditë tashmë në programin “E diela shqiptare” që pas përfundimit të “Këngës Magjike” të realizohet “Post Kënga Magjike”. Këngëtarët mblidhen dhe diskutojnë për ... Read More

Rikthimi i dhimbshëm i Leonardo Bonuccit te Juventusi, asnjë tifoz nuk e pret në aeroport e shumë pak te J Medical

02/08/2018

Tifozët e Juventusit kanë krijuar traditë duke i pritur të gjithë lojtarët e rinj që nënshkruajnë me klubin. Por sot ka ndodhur një përjashtim, në ... Read More

10-fishohet numri i grave që largohen nga Shqipëria

11/06/2018

  Në Shqipëri, emigracioni jashtë vendit ka qenë traditë e burrave, ku meshkujt në moshë të re largoheshin nga vendi për mundësi më të mira ... Read More

Holtby ndjek shembullin e Buffonit dhe Del Pieros, zgjat kontratën me Hamburgun me pagë më të vogël për të luajtur në Bundesliga 2

24/05/2018

Hamburgu është njëri nga skuadrat më të mëdha dhe më me traditë në Gjermani. Klubi gjerman nuk kishte rënë kurrë nga elita e futbollit, por ... Read More

“Udhëto me mua”, shou më i ri televiziv i moderuar nga Orhan Murati dhe Genta Cana

21/05/2018

Zakonisht në çdo stinë verore në mediat tona në Kosovë është bërë si traditë që emisionet të shkojnë nëpër plazhe të ndryshme për të realizuar ... Read More

“Aty ku dy shpirtra luftojnë për një trofe”: Të shtunën mbahet gara e kuajve në “Mejdan” të Opojës (Video)

22/04/2018

Vrapimi i kuajve është një traditë që po vazhdon në komunën e Dragashit, më saktësisht në trevën e Opojës. Edhe pse kjo garë zgjat vetëm ... Read More

Burrneshat, ende pjesë e realitetit shqiptar

20/04/2017

Burrneshat (të njohura edhe si virgjëreshat e betuara​) i përkasin një tradite që u krijua dhe u zhvillua përgjatë një periudhe disashekullore, por që vazhdon ... Read More