Tag: trurin

Kërkohen hulumtime më të mëdha për të gjetur pajisjen që lidh trurin me kompjuter

12/09/2019

Pajisjet që bashkojnë makinat me trurin e njeriut duhet të hetohen, ka thënë një studim.Në të ardhmen, “njerëzit mund të bëhen telepatik në një farë ... Read More

Këta janë pesë majmunët e modifikuar në embrion me gjenin e njeriut

17/08/2019

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur teknika që modifikojnë gjenet për ta bërë trurin e majmunëve më të ngjashëm me të njeriut.Majmunët e llojit “Resus Makak” ... Read More

11 fakte të çuditshme të njerëzve të famshëm

20/07/2019

A e dini se gjumi është i mirë për trurin tuaj? Ajnshtajni e bëri, ai fjeti për 10 orë në ditë! Elvis Presley Të afërmit ... Read More

Ja sa hapa në ditë duhet të bëni, për t’u mbrojtur nga Alzheimeri

18/07/2019

Të bërit 8.900 hapa në ditë mund të mbrojë trurin nga sëmundja e Alzheimerit, sipas një studimi. Studiuesit zbuluan lëvizjen e njerëzve të moshuar dhe ... Read More

Rrethohuni nga e kaltërta, largon stresin në dhomën e gjumit

01/05/2019

Ngjyrat e ndryshme kanë impakt të ndryshëm në trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhinës. E gjelbra ... Read More

Mendoni se e keni hequr qafe ish-in? E keni gabim një pjesë e tij do të jetë gjithmonë me ju

30/03/2019

Në trurin femëror ka një mikroorganizëm mashkullor ose me fjalë të tjera ka prezencë të ADN-së mashkullore.Ky është përfundimi i një studimit të një grupi ... Read More

Ç’tregojnë ëndrrat për shëndetin tuaj?

14/03/2019

Të deshifrosh kuptimin e ëndrrave lidhet ngushtë me trurin, por çfarë ndoshta s’dinit është se ëndrrat tregojnë shumë për shëndetin tuaj Ëndrrat janë gjëra të ... Read More

Zgjidhni një shkronjë dhe zbuloni çfarë do të thotë kjo gjë për personalitetin tuaj

23/02/2019

Mënyra se si i lexojmë dhe interpretojmë gjërat në trurin tonë është e mrekullueshme, aq shumë saqë është e vështirë të bësh një lidhje të ... Read More

Sëmundja e Parkinsonit – simptomën seksuale që asnjëherë nuk duhet ta injoroni

19/02/2019

Sëmundja e Parkinsonit është sëmundje që e nxitë trurin të dëmtohet me kohën, ndërkaq shkaktohet nga humbja e qelizave nervor në pjesë specifike të trurit. ... Read More

Hani këto perime çdo ditë – do të rinoni trurin për 11 vjet

23/12/2018

Një ose dy porcione të spinaqit, maruleve dhe sallatës së gjelbër mund të rinovojnë trurin tuaj për 11 vjet dhe të parandalojnë demencën. Një studim ... Read More

Është gjetur ilaçi i cili kthen të parët dhe pengon verbërinë

11/12/2018

Duke studiuar trurin, shkencëtarët kanë zbuluar që edhe sëmundjet e rralla të verbërisë mund të shërohen. Atrofia spinocerebrale e tipit 7 është sëmundje shumë e ... Read More