Tag: Turqinë

Milaimi, plaku nga Turqia që ka 152 nipër dhe mbesa – ai nuk ua di emrin shumicës prej tyre

04/03/2019

Një burrë 95 vjeçar në Turqinë veriperëndimore me siguri ka një shtëpi të mbushur plotë kur të vijë koha për ndonjë bashkim familjar. Milaim Can, ... Read More

Kapadokya, bukuria që patjetër të vizitohet (Foto/Video)

27/01/2019

Turqinë të gjithë e njohin për vendet ekzotike dhe të ngrohta për të kaluar muajt e verës kur ju e keni marrë pushimin vjetor, shumë ... Read More

Të lahesh në pishinën dy-mijë-vjeçare, në shoqërim të reshjeve të borës (Foto)

11/01/2019

Banorët në qytezën Sarıkaya të provincës Yozgat në Turqinë qendrore përjetojnë kënaqësi duke u larë në temperatura nën gjashtë gradë celsius në hamamin dy-mijë-vjeçar Basilica ... Read More

Gjermania do ta organizojë Euro 2024, këto janë stadiumet ku do të zhvillohen ndeshjet

27/09/2018

Gjermania e ka fituar garën me Turqinë për organizimin e Kampionatit Evropian në vitin 2024. Gjermanët njihen për infrastrukturë dhe stadiume të bukura. Ata kishin ... Read More

Rama: Turqia s’përbën kërcënim për shqiptarët, Erdogan e përcolli “live” nga kabineti i tij shpalljen e pavarësisë së Kosovës

30/04/2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se raportet me Turqinë nuk përbëjnë asnjë lloj kërcënimi për Shqipërinë dhe Kosovën. Në një intervistë për “Ora ... Read More

“Rruga drejt…” – Shqiptarët dhe Turqia

05/04/2018

5 April 2018 / 13:22 Me Turqinë apo kundër saj? Kjo është çështja që ditëve të fundit në formë të dilemës së madhe shtrohet në ... Read More

Eichhorst: Kosova duhet ta zbatojë marrëveshjen për Asociacionin, pa ndonjë vonesë të mëtejshme

05/04/2018

Angelina Eichhorst, drejtoreshë për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë, si dhe zëvendësdrejtore menaxhuese në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), ishte në një ... Read More

Rama: Shqiptarët e shohin Turqinë si një shtet të rajonit

12/10/2017

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se shqiptarët e shohin Turqinë si një shtet të rajonit. Deklarata e Ramës është bërë gjatë një interviste ... Read More