Tag: Ukshin

Djali i Ukshin Hotit: Babai vetëm një muaj qëndroi në LDK dhe formoi parti tjetër (Video)

25/05/2019

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) që është edhe djali i veprimtarit Ukshin Hoti, Andin Hoti, në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV ... Read More

Andin Hoti rrëfen takimin e fundit në burg me babin: Nuk na lanë të prekemi e as të flasim shqip (Video)

25/05/2019

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) që është edhe djali i veprimtarit Ukshin Hoti, Andin Hoti, në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV ... Read More

Hoti: Të pagjeturit janë provë e gjenocidit serb në Kosovë

16/05/2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, në Prizren sot është mbajtur akademi përkujtimore nën përkujdesjen e kryeministrit të Kosovës, nga ku është bërë ... Read More

Kurti: Sa më shumë që kalojnë vitet aq më shumë na mungon Ukshin Hoti

16/05/2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka kujtuar veprimtarin e çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, në 20-vjetorin e zhdukjes së tij. Kurti nëpërmjet një shkrimi të ... Read More

Thaçi kujton Ukshin Hotin: Ishte nga intelektualët e paktë që kërkoi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

16/05/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka kujtuar profesorin dhe intelektualin Ukshin Hoti, në 20 vjetorin e vdekjes së tij. Thaçi përmes një postimi në Facebook, ... Read More

Djali i Ukshin Hotit: Kosova nuk është siç ka deshtë babai, ende mbajmë shpresë për të (Video)

15/05/2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare dhe intelektualit Ukshin Hoti-  djali i tij, Andin Hoti ka kërkuar që sa më shpejtë të ... Read More

Ismet Temaj zgjidhet ushtrues detyre i Rektorit të UPZ-së në Prizren

21/12/2018

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti” ka njoftuar përmes një komunikate për zgjedhjen e ushtruesit të detyrës së rektorit. Ushtrues detyre është zgjedhur ... Read More

Prishtinë, gjendet në rrugë një person i therur me thikë

01/11/2018

Policia raporton se mbrëmë rreth orës 23:05 në rrugën “Ukshin Hoti” në Prishtinë, një person është gjetur i therur me një mjet të mprehtë, dyshohet ... Read More

Universiteti “Ukshin Hoti” kallëzim penal ndaj dy zyrtarëve, paralajmëron padi edhe ndaj ministrit të Arsimit

10/07/2018

Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, përkatësisht rektori Ramë Vataj në cilësi edhe të kryetarit të Senatit të Universitetit ka bërë kallëzim penal në organet e ... Read More

Ukshin Hoti një doktrinë për modelin evropian

17/06/2018

Kolosi dhe idealisti i madh shqiptar, Ukshin Hoti ishte paraprijës i proceseve që do të vijnë më vonë. Kështu u tha në 75 vjetorin e ... Read More

Bëhen 19 vjet nga zhdukja e Ukshin Hotit

16/05/2018

Më 16 maj 1999, atëherë kur lufta kishte marrë përmasa të mëdha, Ukshin Hoti arrin ta përfundojë dënimin e tij politik në burgun e Dubravës. ... Read More