Tag: Universiteti

Turqit, zbulojnë ilaçin për trajtimin e Parkinsonit dhe të Alzheimerit

28/12/2019

Një ekip ekspertësh nga universiteti “Ataturk” në provincën Erzurum publikoi lajmin pas studimeve dhe eksperimenteve laboratorike disavjeçare. “Eksperimentet e zbatuara në kafshë tashmë kanë vërtetuar ... Read More

Studimi: Profesioni i shoferit është shumë i rrezikshëm për shëndetin

20/12/2019

Bazuar në një studim 13-vjeçar, specialistë nga Universiteti i Harvardit kanë përcaktuar se profesioni i shoferit është shumë i rrezikshëm për shëndetin dhe jetën.Problemi më ... Read More

Rekord teknologjik, Wi-Fi në 700 kilometra distancë

09/12/2019

Universiteti Politeknik i Torinos ka vendosur një rekord teknologjik me shpikjen e lidhjes Wi-Fi midis një sensori dhe një marrësi më shumë se 700 km ... Read More

Studimi: Konsumimi i birrës është më efektive sesa ilaçet kundër dhembjeve

23/11/2019

Sipas ekspertëve nga Universiteti i Greenëich në një studim në vitin 2017, është gjetur se alkooli mund të zvogëloj nivelin e dhembjeve përqindje e vogël ... Read More

Mjeku i cili Steve Jobs-it ia ka zgjatur jetën për 7 vjet ka zbuluar çdo gjë për sëmundjen më të rëndë: Kanceri fle në trupin e secilit prej nesh!

04/11/2019

Dr. David Agus, profesor i mjekësisë tek Universiteti i Kalifornisë Jugore, është një nga onkologët më të famshëm dhe më i vlerësuari ndër amerikanëFamën e ... Read More

Interneti mbush 50 vite

29/10/2019

Ishte data 29 tetor 1969 kur një pako e vogël të dhënash transmetohej nga universiteti UCLA i Los Angelesit, në institutin e kërkimeve Stanford. Informacionet, ... Read More

Konfirmohet lidhja mes motit dhe shëndetit

26/10/2019

Universiteti i Mançesterit ka konfirmuar konstatimin se njerëzit ankohen për probleme shëndetësore, si artriti, fibromialgjia, dhimbja e kokës, migrena dhe dhimbjet neuropatike, kanë më shumë intensitet ... Read More

Zbulimi që fitoi çmimin Nobel për mjekësi, shpresë për trajtimin e këtyre sëmundjeve

07/10/2019

Peter Ratcliffe nga Universiteti I Oksfordit, Francis Crick dhe Gregg Semenza nga Universiteti Johns Hopkins kanë fituar çmimin Nobel për mjekësi, me hulumtimin e tyre ... Read More

Të luash lotari më shpesh i bënë mirë shëndetit tuaj, ja përse

25/09/2019

Hulumtimi, i ndërmarrë nga Andrew J. Oswald dhe Rainer Winkelmann nga Universiteti i Warwick, sfidon përfundimet e kaluara se nuk ka ‘asnjë provë se fituesit ... Read More

Për 9 javë do të hiqni dorë nga duhanpirja me këtë recetë

10/09/2019

Një studim i ri i kryer nga Fakulteti i Mjekësisë, Universiteti Srinakharinwirot në Tajlandë doli në përfundimin se përdorimi i limonit të athët (lime) është ... Read More

Shkencëtarët japin lajmin e madh: Zbulohet ilaçi që na shpëton nga kanceri i gjirit

17/08/2019

Një grup studiuesish nga Universiteti i Baselit në Zvicër kanë ngjallur shpresat për një kurë ndaj kancerit të gjiritAta kanë treguar se kanë mundur të ... Read More

Të shikosh futboll është mirë për shëndetin: Shkencëtarët thonë se është njësoj si të bëni ushtrime për 90 minuta

14/08/2019

Shkencëtarët nga Universiteti Leeds kanë analizuar gjendjen psikike dhe fizike të  25 fansave të futbollit gjatë tri ndeshjeve shumë të rëndësishme të futbollit. Ata panë ... Read More