Tag: ushqimore

Këto produkte i kemi pastruar gabim deri tash!

18/07/2019

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të bëhet pastrimi i duhur i produkteve ushqimore, në mënyrë që të shmangen shumë probleme dhe infeksione, të cilat vijnë si ... Read More

Shenjat që ju tregojnë se keni urgjentisht nevojë për vitamina

20/06/2019

Dihet se një dietë e balancuar ushqimore ka shumë efekte pozitive për shëndetin tonë. Në anën tjetër mungesa e konsumimit të ushqimeve që përmbajnë vitamina, ... Read More

Shqipëri, 10 vjet burg për abuzuesit e standardeve të sigurisë ushqimore

02/05/2019

Personat që shkelin sigurinë ushqimore dhe që ndryshojnë afatin e skadimeve e ushqimeve do të dënohen me 10 vjet burg. Kështu theksoi kryeministri i Shqipërisë, ... Read More

Për nder të Pashkëve, Elkos Grup dhe ETC shpërndajnë pako ushqimore (Video)

18/04/2019

Për nderë të festës së pashkëve, rreth 100 pako ushqimore i janë dhënë kishës katolike. Ky veprim u mirëprit, ndërsa  donatorët thanë se tashmë është ... Read More

Alergjitë në pranverë, cilat janë dhe kush rrezikohet më shumë nga to?

12/04/2019

Alergjitë janë të shumëllojshme, duke nisur që nga alergjia ajrore, alergjia ushqimore, dermatitet alergjike, ku futen dermatitet alergjike të kontaktit, që e hasim kryesisht tek ... Read More

Ushqimi pa gluten: Çfarë bën të hani dhe çfarë nuk bën nëse vuani nga celiakia?

30/03/2019

Gluteni përdoret në industri të ndryshme, posaçërisht në industrinë ushqimore. Pa marrë parasysh cilësitë nutritive të tij, konsumimi i zvogëluar i glutenit do të mundë ... Read More

Hudhra është 100 herë më efikase sesa antibiotikët

04/02/2019

Shtimi i hudhrës në shujta, sallata dhe gjëra tjera ushqimore e bën çdo gjë më të shijshme. Por, pavarësisht shijes së mahnitshme (ndonëse një pjesë ... Read More

Festat e fundvitit në Shqipëri, çmimet ruajnë qëndrueshmërinë

23/12/2018

Me afrimin e festave të fundvitit, çmimet e produkteve ushqimore ruajnë qëndrueshmëri. Nga një vëzhgim në tregjet e kryeqytetit, rezulton se prodhimi i bollshëm ka ... Read More

Kosova blen edhe gjak nga Serbia, del të jetë më i shtrenjti

07/12/2018

Kosova, përveç produkteve ushqimore, del se blen edhe gjak nga Serbia, dhe çmimi i tij del të jetë goxha i shtrenjtë. Nevoja për të shpëtuar ... Read More

Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

24/10/2018

Harroni anëtarësimet e shtrenjta në palestra dhe planet e komplikuara ushqimore – ju mund të digjni kalori kudo dhe në çdo kohë. Ka shumë ushtrime ... Read More

Tërë jetën gabimisht e përdorim frigoriferin! Përse këtë askush më parë nuk na ka treguar?

23/09/2018

Nëse dëshironi të ruani sa më gjatë freskinë e artikujve tuaj ushqimorë, atëherë patjetër ju duhet udhëzimi për përdorim të frigoriferit. Po ju zbulojmë trukun, ... Read More

Sekuestrohen 51 ton miell misri nga Serbia

05/09/2018

Në kuadër të masave të përforcuara për sigurinë e cilësinë ushqimore të produkteve që importohen, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka konstatuar dhe bllokuar një ngarkesë ... Read More