Tag: ushtria

Haradinaj përkujton 27 martirët e Lagjes së Trimave në Prizren

26/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar vrasjen dhe masakrimin e 27 civilëve shqiptarë nga ushtria dhe policia serbe në Lagjen e Trimave (Tusuz) të ... Read More

Pas grabitjes, ushtria merr kontrollin e Aeroportit të Rinasit

10/04/2019

Pas grabitjes ushtria ka marrë në kontroll të plotë Aeroportin e Rinasit. Lajmin e bën me dije ministrja e Mbrotjes, Olta Xhacka. Xhacka ia faturon ... Read More

Urdhri për mobilizim të përgjithshëm, i bërë 20 vjet më parë nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së

31/03/2019

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, pikërisht më 31 mars 1999, pati vendosur për një mobilizim të përgjithshëm për përballimin e ofensivës serbe dhe çlirimin përfundimtar të ... Read More

Ahmeti: BE-ja ta ndërprejë heshtjen ndaj politikës së Serbisë kundër serbëve në Kosovë

27/02/2019

Deklaratat e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq për largimin e serbëve nga Ushtria e Kosovës, i ka kundërshtuar bashkë-kryesuesi i ekipit negociator, Shpend Ahmeti. Nëpërmjet një ... Read More

Rrëfimi për ish-ushtarin që kaloi dy vjet në burg për “dezertim” – nuk dinte shkrim e as lexim, por sot drejton biznese multimilionëshe në Ibiza (Foto)

29/01/2019

Një ish-ushtar i cili përfundoi në burgun ushtarak pas “dezertim” nga ushtria ka zbuluar se si ai tanimë e ka rregulluar jetën e tij, madje ... Read More

Gjeneral Rama flet për Ushtrinë, thotë se pjesëtarët e FSK-së shkollohen në akademitë më prestigjioze në botë

07/01/2019

Ushtria e Kosovës do t’i ketë 5 mijë pjesëtarë aktivë dhe 3 mijë rezervë. Në FSK thonë se kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës 5.5 ... Read More

Aeroplani ushtarak që peshon 120 tonelata, aterron në plazh (Video)

15/12/2018

Ushtria britanike e ka testuar aeroplanin A400M Atlas, që peshon 120 tonelata dhe e aterroi suksesshëm edhe në plazh. Kjo manovër ushtarake, u realizua në ... Read More

Haradinaj: Edhe pak çaste na ndajnë nga votimi historik për krijimin e Ushtrisë së Kosovës

14/12/2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj tha sot se me synimin që jenë pjesë e paktit të NATO-së, Ushtria e Kosovës do të jetë aty përherë ... Read More

Komandanti i FSK-së, gjeneral Rama flet për formimin e Ushtrisë: Në NATO konsensusi është i pamundur

10/12/2018

Komandanti i FSK-së, Gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pohuar se ushtria do të bëhet, duke thënë se transformimi i FSK-së është vazhdimësi e një procesi që ... Read More

Haradinaj: S’ka asnjë dilemë, ushtria votohet më 14 dhjetor

07/12/2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka bërë të ditur edhe njëherë se Ushtria e Kosovës do të votohet më 14 dhjetor. Ai ka thënë se ... Read More

Vulin: Ushtria serbe e gatshme t’i mbrojë serbët në Kosovë

25/11/2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin tha sot se Ushtria Serbe është e gatshme të zbatojë çdo urdhër të Komandantit Suprem – Presidentit të Republikës, ... Read More

Haradinaj: Ushtria e Kosovës si çdo ushtri e botës, asgjë nuk do të këtë ‘mangu’

20/10/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se ushtria e Kosovës nuk e ka asnjë element më të vogël në mandat se sa ushtritë e ... Read More