Tag: varrezat

Historia e një skeleti “vampir” të vrarë në shekullin e 18-të

05/09/2019

Në vitin 2014, arkeologët zbuluan një skelet në varrezat e një qyteti në Poloninë veri-perëndimore. Sipas arkeologëve në pjesën e gojës të skeletit ishte një ... Read More

Përkujtohet Avdullah Tahiri në 20 vjetorin e rënies

19/05/2019

Me homazhe tek varrezat e dëshmorëve, Komuna e Gjilanit ka nisur aktivitetet në shënim të 20-vjetorit të rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri. “Bashkë ... Read More

Kërkohet mos degradimi i parkut te varrezat e dëshmorëve

22/04/2019

Banorët e lagjeve përreth parkut te Varrezat e Dëshmorëve në “Velani” të Prishtinës kanë protestuar sot kundër degradimit të këtij parku dhe kanë kërkuar që ... Read More

Haradinaj nderon dëshmorët e Prishtinës

18/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit, dhe të varrezat e dëshmorëve në Velani, transmeton Telegrafi. Ai, ka thënë ... Read More

I jepet lamtumira e fundit ish-luftëtares së UÇK-së, Fetnete Ramosaj

07/04/2019

Ish-luftëtares së UÇK-së, Fetnete Ramosaj, sot iu dha lamtumira e fundit në Varrezat e Dëshmorëve në Gllogjan. Në ceremoninë e varrimit morën pjesë familjarë, miq, ... Read More

Jashari nderon dëshmorët e fshatit Kllodernicë

27/03/2019

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, sot ka bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Kllodernicë, në kuadër të 20 vjetorit të rënies ... Read More

U varros punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj

24/03/2019

Në praninë e shumë qytetarëve, sot në varrezat e fshatit Prejlep të Deçanit u varros punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj, e cila papritmas ndërroi jetë ... Read More

Haradinaj: Heronjtë dhe dëshmorët janë e vërteta, nderi dhe historia

24/03/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora me lule te varrezat e dëshmorëve në Gllogjan të Deçanit. Haradinaj ka thënë ... Read More

Limaj: Prekazi duhet të na kujtojë se lirinë e kemi falë sakrificës së familjes Jashari

06/03/2019

Nderime tek varrezat e familjes Jashari në 21 vjetorin e “Epopesë së UÇK-së”, ka bërë edhe partia Nisma Socialdemokrate. Kryetari i kësaj partie, njëherësh zëvendëskryeministër ... Read More

Përkujtohet gjeneral Shaban Shala në 7-vjetorin e vdekjes

05/01/2019

Familjarë, miq e bashkëluftëtarë kanë bërë sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në Prishtinë pranë varrit të njërit nga komandantët e UÇK-së, gjeneralit Shaban Shala, ... Read More

Gjorçev përkujton Gligorovin

01/01/2019

1 Janar 2019 / 18:17 Deputeti Vllatko Gjorçev, kryesoi  delegacionin e VMRO-së në varrezat rezidenciale në Butel, në përvjetorin e shtatë nga vdekja e ish-presidentit ... Read More