Tag: vdekja

Dikur punonte bashkë me policin që i mori jetën: Kush ishte George Floyd?

31/05/2020

Vde.kja e George Floyd ka ngjallur protesta në të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës sepse qytetarët kërkojnë t’i japin fund dhu.nës policore dhe raci.zmit. ... Read More

Arrat mbrojnë nga vdekja e parakohshme

03/01/2020

Gjysmë grushti arra në ditë në mënyrë të konsiderueshme e zvogëlon rrezikun nga vdekja e parakohshme, sipas studimit të fundit holandez. Studimet e mëparshme e ... Read More

Rikthehet “Vdekja e Zezë”, sëmundja që dikur shfarosi 50 milion persona

15/11/2019

“Vdekja e Zezë” është rikthyer. Dy persona në Kinë po trajtohen në Pekin për llojin më të rrezikshëm dhe vdekjeprurës të murtajës, ajo pulmonare.Dy personat ... Read More

Shënohet viktima e tretë nga cigaret elektronike

07/09/2019

Është regjistruar vdekja e personit të tretë në SHBA për shkak të një sëmundje serioze të mushkërive, që lidhej me përdorimin e cigareve elektronike.Ka qindra ... Read More

34 vjet nga vdekja e Enver Hoxhës

11/04/2019

Sot mbushen tridhjetë e katër vjet nga vdekja e Enver Hoxhës. Për disa ai drejtoi Shqipërinë me nder për 40 vite, kurse për pjesën tjetër, ... Read More

Ndalen punimet në stadiumin kombëtar në Shqipëri!

01/04/2019

Vdekja e një punëtori gjatë punës në ndërtimin e stadiumit ka bërë që përkohësisht të ndalen punimet në “Arena Kombëtare” në TiranëTë shtunën humbi jetën ... Read More

Vritet reperi i njohur, tronditen artistët

01/04/2019

Vdekja në moshë të re e reperit Nipsey Hussle ka tronditur mbarë botën. Reperi amerikan, Nipsey Hussle është qëlluar për vdekje jashtë një dyqani të ... Read More

54 vjet nga vdekja e Fan Nolit

13/03/2019

Sot bëhen 54 vjet nga vdekja e Fan Stilian Nolit. Regjimi zogist i rikthyer me të ashtuquajturën Fitoren e Legalitetit më 24 dhjetor të vitit ... Read More

ARIAN – Studentët e FEFS solidarizohen me skijatorin e ndjerë, Arian Daci

27/01/2019

Vdekja e papritur e skijatorit dhe zëvëndësministrit të diasporës, Arian Daci, ka prekur komunitetin e sporteve dimërore. Brezovica është qendër e sporteve dimërore, kryesisht e ... Read More

Fakte interesante për Ismail Qemalin në 100 vjetorin e vdekjes

24/01/2019

Sot janë bërë 100 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit, kryeministrit të parë shqiptar dhe njeriut që shpalli pavarësinë e Shqipërisë. Por, kush ishte Ismail ... Read More

Letra fyese për nënën e sëmurë: Pse i do paratë kur do të vdesësh!

16/01/2019

E kërcënuar nga vdekja për shkak të kushteve të rënda shëndetësore, një nënë ka marrë edhe fyerje të rënda nga njerëzit. Karen Land është një ... Read More

Reçaku, fshati që e vizitoi vdekja dhe e harroi drejtësia

14/01/2019

Dy dekada nga dita kur vdekja e vizitoi fshatin e vogël të Reçakut në Shtime, të mbijetuarit e masakrës kujtojnë tmerrin që kanë përjetuar dhe ... Read More